Üstün Zekalı Çocuklar

Üstün Zekalı Çocuklar

ÜSTÜN ZEKÂLI ÇOCUKLAR

Üstün zekâlı çocuklar belli başlı özellikleri bulunur. Pek çok sayıda ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçların bazıları diğer çocuklarla ortaktır. Bazı başka ihtiyaçlar ise diğer çocuklardan farklılıklar göstermektedir.

ustun-zeka11

Üstün zekâlı çocukların erken dönemlerinde gösterdikleri benzer özellikler

Bebekliklerinde olağandışı hareketlilikleri, dikkat sürelerinin uzun olması, annelerini – babalarını diğer çocuklara göre daha erken tanıma, seslere, ağrılara, acıya karşı gösterilen aşırı reaksiyon, yürümelerinin, koşmalarının ve diğer dönüm noktalarının diğer çocuklara göre daha erken oluşu, hafızalarının olağanüstü oluşu, hızlı öğrenmeleri ve öğrenmekten hoşlanmaları, dil gelişimlerinin erken ve kapsamlı olması, kitaplardan hoşlanmaları ve kitaplara çok ilgi duymaları, meraklı oluşları, espriden anlamaları belli başlı özelliklerindendir. Ayrıca problem çözmede ve soyut muhakemede oldukça başarılıdırlar. Hala güçleri canlıdır. Duyarlı ve sevecendirler. Sık soru sorarlar. Arkadaşları ile ilişkilerinde liderlik özellikleri bulunmaktadır.

ustun-zeka1

 

  • Üstün zekâlı çocuklar yaratıcılık alanında da bazı benzer özelliklere sahiptirler.

Karşılarına çıkan problemlere kendilerine özgü ve zekice çözümler getirirler. Değişik fikirler oraya koyarlar. Düşüncelerini radikal yöntemlerle ortaya koyarlar. Fikirlerinden kolay kolay vazgeçmezler. Risk alma konusunda oldukça beceriklidirler. Mizah anlayışları oldukça gelişmiştir. İnce mizahı hemen yakalarlar. Güzelliğe ve estetiğe karşı duyarlıdırlar.

  • Üstün zekâlı çocukların öğrenmelerinde de benzer özellikler vardır.

Geniş bilgileri depolayabilirler. Bilgileri hızlıca anımsayabilirler. Çabuk özümserler. Karmaşık olayları çabucak kavrarlar. Soruların cevaplarındaki mantık yapısını hemen fark ederler. Gözlem güçleri oldukça keskindir. Akranlarından daha uzun ve daha karmaşık cümleler kurabilirler. Sınıflarındaki diğer öğrencilerden daha başarılıdırlar. Özellikle matematik, fen bilimleri ve matematikte başarılıdırlar.

ustun-zeka5

  • Üstün zekâlı çocukların liderlik özellikleri de bulunmaktadır.

Sosyal etkinliklerden keyif alırlar. Sorumluluklarının bilincindedirler. Özgüvenleri yüksek çocuklardır. Söz verdiklerinde bu sözü mutlaka tutmaya çalışırlar. Arkadaşları tarafından genelde sevilirler. Kendilerini ifade etme yetenekleri gelişmiştir.

Inspirational idea

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ