Uykusuzluk Hastalığı Nedir? Insomnia Nedir?

Uykusuzluk Hastalığı Nedir? Insomnia Nedir?

Tıp dilinde Insomnia olarak bilinen uykusuzluk hastalığı birçok kişinin yaşadığı sıkıntılardan biridir. Uykusuzluk şikayeti çeken kişiler çoğu zaman uykusuzluk hastalığı nedir bilmedikleri için bunun bir hastalık olduğunu da bilmezler. Bu konuda yapılan araştırmalar dünya genelinde pek çok kişinin geceleri uyuyamadığını ortaya koyuyor. Bu kişiler bir yandan insomnia nedir diye de araştırıyorlar. Yazının devamında uykusuzluk nedenleri ve uykusuzluk hastalığı tedavi şekli gibi detaylar yer alır. Sitemizde Uykusuzluk Problemi mi Yaşıyorsunuz? Başlıklı yazı da bulunmaktadır.

Uykusuzluk Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Uykusuzluk çekenlerin bu problemin çözümünden önce nedenleri konusuna odaklanmaları gerekir. Uykusuzluk hastalığı nedenleri ilk sıralarda stres vardır. Yaşam tarzındaki değişiklikler de insomnia nedenlerinden biridir. Kısa süre önce başlayan uykusuzluk sorununda doktora başvurulduğunda öncelikle yaşam tarzı kaynaklı değişiklikler ele alınır. Ayrıca stresten uzak durmak da önerilenlerin başında gelir. Sağlıklı uyku önerileri arasında aşağıdakiler sıralanır.

  • Her gece aynı saatte uyumak
  • Uyumadan önce alkol ve kafein tüketmek
  • Gece geç saatlerde spor yapmak
  • Uyumadan 1 saat kadar önce elektronik aletlerden uzak durmak
  • Sessiz, karanlık bir uyku ortamında uyumak
  • Gündüz kısa uykular uyumamak

Uykusuzluk Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki yöntemlerin denenmesi ve işe yaramaması durumunda uykusuzluk hastalığı tedavisi için mutlaka bir doktora başvurmalıdır. Uykusuzluk bilişsel davranış terapileri ile de çözüme ulaştırılabilir. Ayrıca doktorunuz tarafından önerilecek olan ilaçları da düzenli kullanmanız gerekir.

Bilişsel davranış terapilerinde kişinin rahatlaması, doğru nefes alması, psikolojik durumunu kontrol altında tutabilmesi düşüncelerini yavaşlatmasının sağlanması gibi uyumasını hızlandıracak öğretilerde bulunulur. Bu terapilerdeki esas amaç uyku alışkanlıkları ile ilgili danışan kişinin eğitilmesi ve uyku sağlayacak düşüncelerin ortaya çıkartılmasıdır. Kişilerin sadece uykuları geldiğinde yataklarına gitmelerinin doğru olduğu gibi yanlış bilinenler düzeltilir.

uykusuzluk-hastaligi
Uykusuzluk Tedavisi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ