Uzun Süre Bilgisayarda Kalmanın Zararları

Uzun Süre Bilgisayarda Kalmanın Zararları

Bilgisayar başında uzun süreler geçirmek, kişileri hem fiziki anlamda hem de ruh sağlıkları açısından olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle uzun saatler bilgisayar başında yer almanın ne gibi sağlık problemlerine yol açacağı bilinmeli ve o doğrultuda gerekli önlemler alınmalıdır. Kişiler iş yaşantılarında uzun süre bilgisayar başında kalabilirler. Özel hayatlarda da farkında olmadan bilgisayar başında geçirilen süreler çok uzun olabilmektedir. Bu durumda kişilerin sağlıkları tehlikeye girer. Bu nedenle bilgisayarda geçirilen uzun vakitlerin, kişilere zarar olarak geri dönmemesi için bazı noktalara dikkat etmek de fayda vardır. Uzun süreli bilgisayar kullanımı;

uzun-sure-bilgisayarda-kalmanin-zararlari

Uzun Süre Bilgisayarda Kalmanın Zararları

  • Boyun ve sırt ağrıları,
  • Göz problemleri,
  • Baş ağrısı ve migren
  • Ellerin ağrıması,
  • Aşırı kilo alma,
  • Stresin artması ve depresyon,
uzun-sure-bilgisayarda-kalmanin-zararlari

Uzun Süre Bilgisayarda Kalmanın Zararları

 

Bilgisayar Başında Çok Uzun Süre Kalmanın Zararları Nelerdir?

Alkol ve sigara sorunlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle uzun süreli bilgisayar kullanımında bu noktalara dikkat edilmeli ve mümkün odluğu kadar bu olumsuzlukları ortadan kaldıracak çözümler uygulanmalıdır.

Bilgisayar başında uzun süreli oturmak, boyun ve sırt ağrılarına neden olabilmektedir. Hele ki telefon görüşmesi de boynu bir yana yaslayarak yapılıyorsa çok daha büyük ağrılar ortaya çıkabilir. Bu nedenle mola vermek, kısa yürüyüşler yapmak ve telefonda kulaklık tercih etmek, kişileri boğun ağrısı çekmekten kurtarabilecek yöntem ve uygulamalardır. Sırt ağrısı oluşmaması için de dik bir oturuş sergilenebilir ve tüm vücudun hareket edebilme serbestliği olmalıdır. Ayrıca bilgisayar başında uzun vakit geçiren kişiler alkol ve sigara alımlarına dikkat etmelidirler. Çünkü uzun süre vakit geçirildiğinde, alkol ve sigara alışkanlığı olan kişiler bu alışkanlıkları bilgisayar karşısında yaparlar. Bu durum da farkında olunmadan çok yüksek bir alkol ve sigara alımı oluşmasına neden olabilir. Bilgisayar başında alınan miktarlar kontrol edilemeyebilir. Bu durum da insan sağlığına olumsuz etki eder.

uzun-sure-bilgisayarda-kalmanin-zararlari

Uzun Süre Bilgisayarda Kalmanın Zararları

Depresyon, bilgisayar başında uzun süreli vakit geçiren kişilerde daha sık görülebilmektedir. Özellikle iş yaşantısında bilgisayar karşısında vakit harcanılırsa, bu durumun para kazanma stresi kişiyi olumsuz etkilemektedir. Sürekli bilgisayarda olmak, sosyalliği öldürebilir. Kişilerde hareketsizlik ve isteksizlik gibi ruh hallerini tetikleyebilir. Bu nedenle bilgisayardan bir süre uzak kalmak ve başka ilgi alanları ile vakit harcamak olumlu olabilecek çözüm yöntemleridir. Bilgisayar başında uzun süreli kalmanın diğer bir zararı da aşırı yemek yemedir. Çünkü kişiler bu zamanlarda, sürekli atıştırmalık isteği duyarlar. Ekran karşısında bu davranışın kontrolü zor olmaktadır ve farkında olunmadan aşırı yiyecek tüketimi yapılmaktadır. Hem aşırı yemek hem de bilgisayar başında hareketsiz kalmak, obeziteye davetiye çıkarmaktır. Yeme alışkanlıklarının kontrollü olması ve egzersiz programları ile bu olumsuz durum ortadan kaldırılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ