Vücudun Su Tutması Nasıl Engellenir?

Vücudun Su Tutması Nasıl Engellenir?

İnsan vücudunun yüzde 60’lık bölümü sudan meydana gelir. Vücuttaki su yediklerimizin sindirilmesini ve tüm organların düzgün çalışmasını sağlar. Bu yüzden su hayati önem taşır. Ancak vücuttaki suyun atılmaması sıkıntı oluşturur. Atılması gereken suyun vücutta kalmasına ödem adı verilir. Vücudun su tutması yani ödem bazı dönemlerde olur ve ödem tedavisi kolaydır. Ancak bazen de vücudun su tutması tehlikeli durumlar ortaya çıkarabilir. 1 haftadan fazla sürede vücuttan su atılamıyorsa doktora başvurmak en doğrusu olur. Doktor tarafından yapılan muayene sonucunda ödemin nedeni ciddi bir durum değişle kolaylıkla tedavisi yapılabilir. Sitemizde Ödemden Kurtulmanın Yolları başlıklı bir yazı da bulunmaktadır.

vücudun-su-tutmasi
Vücudun Su Tutması

Vücudun Su Tutması Nedir?

Vücudun su tutması demek vücutta biriken suyun şişmeye sebep olması demektir. Ödem genellikle kan damarlarındaki basıncı artırır, kılcal damarlar üzerindeki basınç da artar. Vücutta ödem olduğu uzun süreli diyet yapılmasına rağmen kilo vermemek olarak da anlaşılabilir. Ancak fiziksel emareler çok daha belirgindir. Ayaklar, eller ve ayak bilekleri şişer, kısa sürede beklenenden fazla kilo alımı gözlemlenebilir.

Vücutta Neden Ödem Oluşur?

Bazı kişilerin organları vücudun su tutma oranını artırma potansiyeline sahiptirler. Vücudun su tutması nedenleri protein eksikliği, kansızlık rahatsızlığı ve vitamin eksikliği olarak da açıklanır. Böbrek, karaciğer ve kalp rahatsızlıkları da ödem sebebidir. Uzun süreli ayakta durmak, sıcak hava, bazı ilaçlar, yüksek tansiyon, regl dönemleri, menopoz, hormonal değişiklikler de ödeme neden olur.

vücudun-su-tutmasi
Vücutta Ödem Nedenleri

Ödem Nasıl Engellenir?

Vücudun su tutması yani ödemin engellenmesi için kişilerin yapabilecekleri bazı şeyler vardır. Meyve ve sebze gibi sağlıklı besinleri tüketmek, potasyum oranı yüksek yiyeceklere ağırlık vermek, B6 Vitamini kullanmak, abur cubur tüketimini azaltmak, konserve gıdalardan uzak durmak, gizli tuz içeren besinler yememek, ödeme faydalı bitki çayları içmek, ayak bileklerine baskı uygulayan çoraplar giymek, fazla kilo varsa kilo vermek, bol su içmek, düzenli olarak spor yapmak, daha az kırmızı et tüketmek, az ve sık yemek yemek ödem oluşumunu engeller.

vücudun-su-tutmasi
Ödemden Kurtulma Yolları
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ