Yanmış Tencereler Nasıl Temizlenir?

Yanmış Tencereler Nasıl Temizlenir?

Yemek yapmak da yemek yemek de oldukça keyifli olsa da ardından çıkan zorlu bulaşıkları, yanmış tencereleri temizlemek hiç de kolay değildir. Yanmış tencerelerin daha hızlı ve etkili bir şekilde temizlemenin birçok yolu bulunur. Bu yöntem ve püf noktalarını sizler için bir araya getirdik. Sizde bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı takip edebilirsiniz.

Yanmış tenceler nasıl temizlenir, püf noktaları nelerdir?

  • Yanmış tencereleri kısa sürede temizlemek, yanık izlerinden kurtulmak için en etkili yollardan biri bulaşık deterjanı ile temizlemektir. Tencerenin içerisine yanık kısmı geçecek kadar su ekleyiniz. Tablet veya toz şeklinde bulaşık deterjanını tencerenin içerisine koyunuz ve 10 dakika kaynatınız. Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra birkaç saat veya bir gece bekletiniz. Daha sonra ise kenarından spatula yardımı ile sıyırınız. Yanık kısım tabaka halinde ayrılacaktır.
  • Tenceredeki oluşan yanıkları gidermenin bir diğer yolu ise karbonat ile temizlemektir. Öncelikle yanık tenceredeki artıkları bir kaşık veya spatula yardımı ile kazıyıp temizleyiniz. 1-2 saat kadar soğumasını bekleyiniz. Tencerenin içerisine bol miktarda(1 su bardağı kadar) karbonatı ekleyiniz. Üzerine yanan bölümü geçecek kadar su ekleyiniz. Tencerenin kapağını kapatarak en az 3 saat bekletiniz. Daha sonra ise sert bir cisim veya spatula yardımı ile yanık kısımları tencereden temizleyiniz. Daha sonra ise süngerin yeşil kısmı ile ovarak temizleyiniz.
  • .Tenceredeki oluşan yanık izlerini gidermenin bir diğer yolu ise sirkedir. Tencerenin içerisine yanık kısmı geçecek kadar sirke koyunuz. Kapağını kapatarak bir gece bu şekilde bekletiniz. Ertesi gün ise sünger ve sıcak su kullanarak ovarak temizleyin.

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ