Yaramaz Çocukla Baş Etmenin Yolları

Yaramaz Çocukla Baş Etmenin Yolları

Yaramaz olarak ifade edilen çocukların davranışları takip edildiğinde aslında neden yaramazlık yaptıklarını bulmak kolay olacaktır. Pek çok çocuk isteklerini yaramazlık yaparak ifade etmeye çalışırlar . Bu bir anlamda dikkat çekmektir.

Çocuk dikkat çekmek için yaramazlık yapar, öfke sergiler ya da isteklerinde ısrarcı bir tutum sergiler. Çocuk gelişimi ailenin sabır ve anlayışla geçirmesi gerekli ve ona doğru ve yanlışların aktarıldığı zaman dilimlerindendir.Çocuğunuzla onun anlayacağı biçimde konuşarak ilgisini çekmek yaramazlık yapmaması ya da istemediğiniz bir hareketi tekrar etmemesi açısından önemli olacaktır. Ortalama 2-3 yaşlarındaki çocuklar sizi dinlerler ancak bunu yaramazlıklarını yaptıktan sonra düşünürler. Çocuklarda enerji çok yüksektir. Saatlerce hareket etmesine rağmen yorulmak bilmezler sadece eğlenmek isterler.

94

Eğlenceli oyunlar oynayarak çocuklarınızın dikkatini çekebilirsiniz. Onlara değişik, çocukların dikkatini çeken oyunlar öğreterek eğlenerek vakit geçirmesini sağlarsınız. Bu sizin için de keyifli dakikalar demektir.

Aslında çocuklar için eğlenmek ve her türlü oyun eğlencelidir. Büyüklerin yaşamları daima dikkatlerini çekmiştir. Ancak onlara kendi yaşlarına uygun oyunlar öğreterek çocuk gelişimi açısından da faydalı olursunuz.

Yaramaz çocuklarla baş etmenin en kolay yolu, çocuğunuza vakit ayırmak, ona eğitici ve öğretici oyunlar öğretmek. Çocuğunuzla yeterince vakit geçirmek iyi gelecektir. Çocuklar enerjileri gereği sürekli oynamak ve eğlenmek isterler . Bu istekleri yerine gelmeyince kendilerince yollar denerler. Kırıp, dökerler, eşyaları sağa sola fırlatırlar, hırçınlaşırlar ve ağlarlar. Yaramazlık yaparak aslında kendileri ifade etmeye çalışırlar , Böylelikle dikkat çektiklerini düşünürler.

Çocuklarınıza zaman ayırıp onlarla eğlenceli ve eğitici programlar yaparak yaramazlık yapmalarını önleyebilirsiniz. Çocuklar genellikle söz dinler aslında . Önemli olan bunu uygun bir biçimde ifade edebilmektir. Çocuğu hırçınlaştırmadan onun isteklerine cevap verebilmeniz önemlidir.

93

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ