Yatmadan Önce Bunları Sakın Yapmayın!

Yatmadan Önce Bunları Sakın Yapmayın!

Verimli ve sağlıklı bir gece uykusu kişinin ertesi sabah nasıl uyanacağını ve gününün nasıl geçeceğini de belirler. Sağlıklı ve düzenli uyku ayrıca genel olarak sağlığımızı da direkt olarak etkiler. Güzel bir gece uykusunun sırrı aslında yatmadan önce ve o gün neler yapıldığı ile ilgilidir. Ne gibi yiyecek ve içecekler tükettiğimiz, günlük spor aktivitesi yapıp yapmadığımız gibi kriterlere göre gece uykusunun kalitesi değişkenlik gösterir. Sitemizde daha önce yayınlanan Uykusuzluk Hastalığı Nedir? İnsomnia Nedir? Konulu yazımızı da incelerseniz uykusuzluk hakkında merak ettiklerinize cevap bulabilirsiniz.

Yatmadan Önce Yapılanların Gece Uykusuna Etkileri!

Yatmadan önce neler yaptığımızın gece uykusuna etkilerinin neler olduğunu belki de çoğumuz bilmeyiz. Ağır yemek yememek, kafeinli içeceklerden uykudan hemen önce uzak durmak bilinenlerdendir. Ancak aşağıda sizler için uykusuzluk sorunu çekmemek ve sağlıklı uyku için yatmadan önce yapmamanız gereken 12 farklı şeyi sıraladık. Bu püf noktalarına dikkat eder ve yaşamınızın geneline yayarsanız sağlıklı ve kaliteli bir uykunun sırlarını çözmüş olursunuz.

Yatmadan Önce Yapılmaması Gereken 12 Şey!

 • Yatmadan önce yapılmaması gerekenler denince akla ilk olarak yağlı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak gelir.
 • 19:00’dan önce akşam yemeğini yemiş olmalısınız. Geç yenen her yemek hazımsızlık yapar, sindirim sisteminizi zorlar ve uykuya dalmanızı güçleştirir.
 • Günün öğlen saatlerinde kafeinli içecek tüketmek en doğrusudur. Akşamları kahve ve çay içmemeye özen gösterin.
 • Akşam 21:00 saatinden sonra e – postalarınıza bakmayın. Bunu yapan çalışan kişilerin ertesi sabaha yorgun uyandıkları yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.
 • Yatağa dinlenmek için değil, uyumak için gidin. Dinlenme işini gün içinde kendinize ayıracağınız küçük molalarla halletmeye çalışın.
 • Sigaranın bir zararı da nikotinin uyarıcı etkisidir. Uyumadan hemen önce sigara içmeyin.
 • Duş alma alışkanlığınız sabahları ise bu düzeni bozmayın. Sabah yerine akşam duş almak beyne düzensizlik sinyali yollanmasına yol açar. Bu da uyku düzeninizin bozulması demektir.
 • Yatmadan önce ve yattığınızda cep telefonunuzu elinize almayın. Mesajlaşarak uyumaya çalışmak düzensiz uyku demektir. Hatta yatağa gitmeden bir süre önce kimseye mesaj yollamayın ki; gelen cevapların bildirim sesi uykunuzu kaçırmasın.
 • Uyumadan bir süre önce konsol oyunları oynamak heyecanlanmayı ve hormon salgılanmasını sağlar. Bu durum uykuya dalmanızı güçleştirir.
 • Gün içinde ve uyku saatine yakın yoğun bir şekilde antrenman yapmak sanıldığının aksine uykuya dalma süresini uzatabilir.
 • Televizyon izlerken uyuma alışkanlığı, yatağa gittiğinizde uyumanızı zorlaştırır.
 • Çikolata ve çikolatalı besinler kafein içerir. Bu nedenle uykusuzluk ile karşılaşmanıza yol açabilirler. Yatmadan önce bu besinleri tüketmemenizde fayda var.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ