Yazın Vazgeçilmezi: Bronz Bir Ten

Yazın Vazgeçilmezi: Bronz Bir Ten

Yaz gelmişken kimi serinlemek kimiyse bronzlaşıp, dikkat çekici bir tene sahip olmak için plajlara akın ediyor. Ancak unutulan bir nokta var: her ten rengi bronzluğu aynı şekilde yakalayabiliyor mu? Cevap tabiki de “hayır”. Güneş bazı ciltler için güzel, bronz bir ten demekken bazıları içinse güneş lekeleri ve yanmayıp yalnızca kızaran, tehlike altında bir ten demek. Peki cilt rengine göre bronzlaşma yöntemleri nelerdir? Hangi cilt nasıl bronzlaşmalı? İşte bu makalemizde bu soruların cevabını arayacağız.

İlk olarak bronzluk denilince en şanslı güruh olarak görülen esmer tenlileri ele alalım. Eğer siz de bu gruba dahilseniz bir kez daha belirtmeliyiz ki çok şanslısınız. Güneşin altına yattığınız ilk günden, çoğunlukla kızarmadan ve acı duymadan sağlıklı, bronz bir ten elde etmeye başlıyorsunuz. Ancak yine de güneşin zararlı ışınlarına karşı gerekli önlemi almayı sakın ihmal etmeyin. Cilt hassasiyetinize göre değişiklik gösterse de koruma faktörü çok yüksek olmayan güneş kremleriyle sağlıklı bronzluğu elde edebilirsiniz. Her ne kadar cildiniz elverişli olsa da öğle saatlerinde güneşlenmeyi çok fazla tercih etmemelisiniz.

İkinci olarak buğday tenlilerin cilt rengine göre bronzlaşma yöntemlerinden bahsedelim. Her ne kadar esmerler kadar güneşle barışık bir tene sahip olmasalar da yine de sarışınların yanında bronzluk konusunda bir adım önde olduğunuzu söyleyebiliriz. Ancak yine de belirtmeliyiz ki özellikle öğle saatinde güneşlenmekten kaçınmalısınız. Sizler için en uygun zaman sabah ve ikindi vaktidir. Ayrıca koruma faktörü yüksek güneş koruyucularını ve güneş sonrası kremlerinizi kesinlikle ihmal etmeyin.

Cilt rengine göre bronzlaşma yöntemlerinden bahsettiğimiz bu konuda son olarak ise bronzlaşırken en dikkatli davranması gereken sarışınlara birkaç önerimiz olacak. Ten renginiz genelde çok açık olduğu için güneş ışınlarından en büyük zararı siz görüyorsunuz ve çoğunlukla bronzlaşamamaktan şikayet ediyorsunuz. Eğer sağlıklı bir şekilde bronzlaşmak istiyorsanız yüksek koruma faktörlü güneş kremleri ile sabah ve ikindi vakitlerinde yavaş yavaş bronzlaşmayı denemelisiniz. Çünkü sizin için en sağlıklı yöntem bu. Güneş kreminizi sık sık tekrarlamayı da unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ