Yazlık Gelin Yeleği Yapımı

Yazlık Gelin Yeleği Yapımı

Gelinlerin mutlaka çeyizinde bulunması gereken yazlık gelin yeleği modelini kolayca örebilirsiniz.  Yazlık gelin yeleği modelinin yapılışını aşamalı ve videolu olarak sizler için derledik.

Türk örf ve adetlerine göre evlenen kızların çeyizlerinde mutlaka olması gereken eşyalar vardır. Bunlardan biri de örgü yeleklerdir. Kışlık ve yazlık olmak üzere örgü yelekler çeyizde yer almalıdır. Örgü örmeyi seviyorsanız basit ve kolay bir şekilde yazlık gelin yeleği modelini örebilirsiniz. Serin yaz akşamlarında veya bahar aylarında yazlık gelin yeleğinizi giyebilirsiniz. Yazlık gelin yeleği oldukça şık bir modeldir bu yüzden sadece evde değil bir yere gittiğinizde de giyebilirsiniz.

Yazlık gelin yeleği yapımı aşamaları

Yazlık gelin yeleğinin yapımına başlamadan önce 9 numara şiş, 5 numara tığ ve 2.5 yumak ip(ipi simli seçerseniz ortaya daha şık bir model çıkacaktır) gereklidir.

  • İlk olarak yeleğe başlamak için 50 adet zincir çekmeniz gerekiyor. Yapacağımız gelin yeleği zayıf ve orta kilolu bayanlar üzerinde kalıp olarak iyi durmaktadır. Siz kilonuza göre zincir sayısını arttırabilirsiniz.
  • Daha sonra ise ilk yaptığınız ilmeği uzatıp şişinize aktarın. Daha sonra yanındaki ilmeğe batıp uzatarak şişe aktarmaya devam edin. Bu işlemi tüm ilmekler için yapıp şişe aktarmayı tamamlayın. Bu işlemi yaparken çok sıkmadan gevşek olarak yapmaya özen gösterin.
  • En son ilmeğe batıp bir örümcek oluşturun. Şimdi yaptığınızı şişten çıkarın. Tığa alıp ilk ilmeğe batıp içinden bir ilmek alın ve toplayın. Tekrar aynı şekilde batıp sık iğne olarak alın. Bu işlemi 5 tane yapın. Sonra 5 zincir çekin.
  • Daha sonra tekrar batıp sıkı çekmeye devam edin. Aynı şekilde 5 tane yaptıktan sonra 10 tane ilmeği bir arada alın. Hepsini bir tutup çıkan ilmeğe kilitleyin. Sonrasında tekrar 5 zincir çekin ve aynı aşamayı tekrarlayın.
  • Son olarak diğer sıralar içinde aynı işlemleri tıklayın.
  • Yazlık gelin yeleğinin detaylı anlatımını ve tüm aşamalarını videodan izleyebilirsiniz.

Yazlık Gelin Yeleği Yapımı Videolu Anlatım

GELİN TOPUZU Örgü Modeli – Yelek Şal İçin Yazlık Örgü Modeli

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ