Yemek Pişirirken Dikkat Edilmesi Gereken Tehlikeler

Yemek Pişirirken Dikkat Edilmesi Gereken Tehlikeler

Yemek pişirmek, çoğu kimse için bir keyiftir. Aynı zamanda hemen hemen herkesin mutlaka yaptığı ve sürekli yenilenen bir eylemdir. Yemek pişirirken dikkat edilmesi gereken tehlikeler vardır. Gıdaların pişirilmesinde, düdüklü tencere kullanımına kadar farklı kategoride tehlike olabilmektedir. Bu nedenle dikkatli olmakta ve özenli davranmakta fayda vardır. Düdüklü tencere kullanımı bu tehlikeli durumlardan biri olabilme potansiyeline sahiptir. Dikkatli ve doğru kullanımla asla sorun ortaya çıkmaz.

Sıcakken açmaya çalışmak, kuvvetli buhar nedeni ile ellerin veya yüzün yanmasına sebebiyet verebilir. Yine aynı şekilde buhar sıkışması, patlamalara neden olabilir. Bu nedenle düdüklü tencereyi sıcakken açmaya zorlamamak gereklidir.

Yemek Pişirme Keyfiniz Kâbusa Dönmesin

Kullanılan eşyalar dikkatli kullanılmalıdır. Özellikle bıçak kullanımı özenle yapılmalıdır. Aksi takdirde yaralanma tehlikesi ortaya çıkabilir. Doğru bir şekilde yani, parmakların saklanarak bıçak tutmak gerekir. Aynı durum diğer mutfak eşyaları için de geçerlidir.

Özellikle kesici aletler, cam malzemeden olan eşyalar tehlike oluşturabilir. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır. Bununla beraber gıda kullanımı da ayrı ve önemli bir alandır. Kullanılacak besinler ve bu besinlerin nasıl kullanıldığı iyice bilinmelidir. Aksi halde gıda zehirlenmeleri meydana gelebilir. Malzemelerin son tüketim tarihlerine bakılmalı ve uygun malzemeler bir arada kullanılmalıdır.

Yemek pişirirken, sıcak su kullanımı oldukça fazladır. Yemek pişirirken dikkat edilmesi gereken tehlikeler arasında sıcak su çok önemlidir. Dökülme tehlikesine karşı gerekli önlemler alınmalı ve gereken dikkat gösterilmelidir. Aynı durum kızgın yağ için de geçerlidir. Ciddi yanıklar oluşabilir. Bu nedenle sağlam bir şekilde ocakta olması veya kullanılan her alanda sağlam bir şekilde işlem yapılması gereklidir. Çevresinde asla bebek ya da çocuklar olmamalıdır. Yemek pişirirken detaylar fazladır.

Ocak kullanımına dikkat etmek gerekir. Ocağın üzerinde olan şeyin taşması durumunda, ocak sönebilir. Ocak açık kalarak, gaz sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle yemek pişirirken kullanılan ocak, gerekli kontroller sağlanarak kullanılmalıdır. Genel anlamda yemek pişirirken bu noktalara dikkat edilmezse;

Yaralanmalar,

Haşlanmalar ve buhar yanıkları,

Kesilmeler,

Zehirlenme problemleri

Gaz zehirlenmesi veya yangın ihtimali gibi pek çok olumsuz ve ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle gerekli önemleler mutlaka alınmalı ve özenli bir pişirme işlemi uygulanmalıdır.

 

 

a

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ