Yemek Pişirirken Tasarruf Nasıl Sağlanır?

Yemek Pişirirken Tasarruf Nasıl Sağlanır?

Enerji tasarrufu konusu giderek daha önemli hale geliyor. Kış gelince ısınmadan doğan yakıt ihtiyacı faturaların en yakmasına ve bütçeleri yormasına yol açıyor. Hanımlar evde nasıl enerjiden tasarruf ederek aile bütçelerine katkı sağlayabileceklerinin yollarını araştırıyorlar. Bir diğer yazımız olan Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanır? Enerji Tasarrufu Yöntemleri adlı konumuzdan sonra şimdi de sizler için yemek pişirirken tasarruf yapmanın yollarını anlatacağız. Yemek pişirirken yakıttan nasıl tasarruf edilir? Mutfakta yakıttan tasarruf etme yöntemleri nelerdir? Evlerde enerji kullanımını azaltmanın bir yolu da ocaklardan geçer. Yazılarımızdan faydalanmak ve güncel içeriklerimizi kaçırmamak için bizi sosyal medyadan da takip edebilirsiniz. Yazılarımıza yorum yaparak da bizi destekleyebilir, yayınlamamızı istediğiniz konuları da belirtebilirsiniz.

yemek-pisirirken-tasarruf
Yemek Pişirirken Tasarruf

Mutfakta Yakıt Tasarrufu Yapılabilir mi?

Ev hanımları çeşitli yollarla eşlerine maddi olarak katkı sağlama yollarını aramaya devam ediyorlar. Kimileri para biriktirerek, kimileri evde el işleri yaparak ve satarak, kimileri de evde enerji tasarrufunu deneyerek katkıda bulunmaya çalışıyorlar. Mutfakta yemek pişirirken tasarruf etmek olabilir mi, yemek pişirirken yakıttan tasarruf edilebilir mi, yakıttan tasarruf etmenin yolları nelerdir soruları da akılları kurcalıyor. İşte cevabı…

yemek-pisirirken-tasarruf
Evde Yakıttan Tasarruf

Yemek Pişirirken Tasarruf Etmenin Yolları!

Yemek pişirirken tasarruf etmek v daha az yakıt kullanmak istiyorsanız aşağıdaki püf noktalarına dikkat etmelisiniz.  

  • Yemek pişirirken tasarruf etmek için tabanı geniş olan bir tencere kullanmak ısının tüm tabana yayılmasını ve yemeğin pişme süresinin kısalmasını sağlar. Bu sayede yakıttan tasarruf edebilirsiniz.
  • Yemeğin suyu kaynadıktan ocağın altını kısmayı unutmayın. Yemek suyunu kısık ateşte kendi kendine çeksin. Yüksek ateş yemeğin daha çabuk pişmesini sağlamaz. Ancak daha çok yakıt harcar.
  • Düdüklü tencerede yemek pişirirken düdük öttükten sonra ocağın altını kısığa alın. Bu işlem yemeğin daha çabuk pişmesini sağlar.
  • Yemek pişirirken tencerenin kapağı aralık değil, mutlaka kapalı olmalıdır. Böylece yemeğin besin değeri içerde kalır ve pişme süresi kısalır.
  • Düdüklü tencereye mutfaklarınızda yer vermek zamandan ve yakıttan tasarruf sağlar.
  • Yemek pişireceğiniz zaman yemek saatine yakın zamanları tercih ederseniz yemeği bir daha ısıtmak ve yakıt harcamak zorunda kalmazsınız. Yemeğin besin değeri de korunmuş olur.
yemek-pisirirken-tasarruf
Yemek Pişirirken Nasıl Tasarruf Edilir?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ