Yeni Doğum Yapan Annelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Yeni Doğum Yapan Annelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

YENİ DOĞUM YAPAN ANNELERİN DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

Kimi anne için oldukça rahat, kimisi içinse zorlu geçen 9 aylık hamilelik döneminden sonra, taze annelerin yorgun bedenlerine daha da önem göstermeleri gerekir. Gebelik döneminde psikolojik ve fizyolojik olarak yıpranmış olan bedenin toparlanabilmesi ve eski formuna biran önce dönebilmesi için dikkat etmeniz gerekenler aslında basit. Özellikle 6 hafta süren lohusalık dönemi içerisinde yapılacak uygulamalar, vücudun hızla toparlanmasında etkili olacaktır. Yeni doğum yapan annelerin bakımı için dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir;

İstirahat: Çoğu yeni anne adayının göz ardı ettiği ve bebeklerinin bakım heyecanı ile umursamadıkları kendi istirahatleri, aslında özellikle fiziksel olarak toparlanabilme açısından çok önemlidir. Vücudun dinlenmesi ve eski gücüne kavuşabilmesi için, bebekleri uyurken annelerinin de istirahat etmelerinde fayda var.

Bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesi: Doğum yapan çoğu kadında görülebilen kabızlık sorunu, bedeni yormayacak basit hareketler ve lifli gıda tüketimi ile giderilebilir. Bu noktada bol su tüketimi de bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Annenin beslenmesi: Yeni annelerin genelinde endişe yaratan ‘süt’ konusu, beslenme konusunda yanlış ve bilinçsiz tüketime sebep olmaktadır. Bunun sonucu olarak da hamilelikte alınan fazla kilolara, daha da fazlası eklenmektedir. Emziren bir annenin günlük olarak ortalama 2600-2800kcal. arası besin ihtiyacı bulunmaktadır. Bu ihtiyacı özellikle protein yönünden zengin besinler ile sağlamak, sağlıklı bir şekilde enerji üretimine ve yeterli miktarda süt oluşumuna imkân tanıyacaktır. Ayrıca, günde en az 4lt. su tüketimi, süt üretimi ve vücut direnci için ihmal edilmemesi gereken bir ihtiyaçtır.

annelerin-beslenmesi

Meme bakımı: Yeni doğum yapan annelerin bakımı ile ilgili olarak meme bakımı’, özellikle emziren anneler için sağlıklı bir emzirme ve memede oluşabilecek tahribata karşı oldukça önemlidir. Sürekli emmek isteyen bebeğinize yeterli ve konforlu düzeyde cevap verebilmeniz için, meme bakımına özellikle dikkat etmeniz gerekir. Bu noktada emmeden oluşabilecek meme çatlaklarını önlemek için, uygun kremler tercih edilmeli ve düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Ayrıca, emme öncesinde ve sonrasında meme üzerinde gerekli hijyen ortamı sağlanmalıdır.

bebek

Yeni doğum yapan annelerin bakımı ile ilgili olarak dikkat edilebilecek birkaç husus, onların bebekleri ile daha verimli iletişim kurmalarına zemin hazırlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ