Canım Anne

Mardin Güzel Şehir (Gez Gör)

Mardin Güzel Şehir (Gez Gör)
  • Gezi
  • 04 Nisan 2013

Mardin Güzel Şehir

   

 

Merhaba sevgili dostlar. Mardin’den döneli bir kaç gün oldu ama işler güçlerden blokla ilgilenememiştim.

Öncelikle Mardin yine çok güzel geçti. Geçen sene şehrin yeni kısmındaki Öğretmenevinde kalmıştık. Bu defa eski bölgede Zinciriye Butik Otel’de kaldık. Tipik bir taş ev olan otel, Zinciriye Medresesinin hemen önündeydi ve Mezapotamya ovasına bakıyordu. Bir deeee, bi dolunay vardı, bi dolunay vardı, kelimelerle anlatamam. Gece ova sanki bir deniz, köy yerleşimleri adalar, tek tek ışıklar lüfer tekneleri.

Mardin gündüzü ayrı güzel zaten, onu biliyordum. Bu defa bol bol çarşıda dolaştım. Kumaşçılara gittim. Ama hayal kırıklığı yaşadım. Her dükkan sanki İstanbul’dan ışınlanmış gibi. Yöreye özgü ne bir dokuma, ne de Mardin desenli bir kumaş bulamadım. İnanmazsınız ama İstanbul desenli bir kumaş aldım.

Makineye dikkatinizi çekerim.
Eşek üzerinde sohbet.
 Çok eğimli ve merdivenli bir şehir olan Mardin’de bu hayvan çok kullanılıyor, çöpleri bile çoğu yerde eşeklerle topluyorlar. ( Belediyenin kadrolu çöpçü eşekleri varmış :))
Tesadüfen çocukların fotoğraflarını çekerken, kolumdan tutup beni anneannelerinin atölyesine götürdüler.  Atölye sahibi hanım, Mardin’in ilk kadın girişimçilerindenmiş. Elinde eski nakışlar, kanaviçeler olanlar, buraya getiriyormuş. Onlar da bu nakışları kumaşlarla birlikte, seccade, yatak takımı, oda takımı gibi  yeniden değerlendiriyorlarmış.

 

Yine tadı damağımda kalan (yemek anlamında da) bu şehre ilk fırsatta yeniden gitmek dileğiyle…

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi