Yiyecek ve İçecekler Buzdolabında Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Yiyecek ve İçecekler Buzdolabında Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Yiyecek ve içecekleri buzdolabında belirli bir düzene göre yerleştirirseniz daha uzun süre bozulmadan, ezilmeden muhafaza edebilirsiniz. Bunun için birkaç püf noktasına dikkat etmeniz de yarar var. Yiyecek ve içecekleri belirli raf bölmelerine koyarak daha uzun süre saklayabilirsiniz.

Yiyeceklerin buzdolabında belirli bir düzen ve tertip ile koyulması ve düzenlemesi hem daha düzenli görünmesini sağlar aynı zamanda da raf ömrünü uzatır, bakteri üremesini de engeller.

  Buzdolabının en soğuk rafları buzluğa en yakın olanlarıdır. Buzluktan uzaklaştıkça sıcaklık artar. Çabuk bozulan ve riski yiyecekleri buzdolabının üst rafına yerleştirmelisiniz.  Yiyeceklerin ve içeceklerin buzdolabında muhafaza edilmesi konusunda mutlaka bu düzene göre bir sıralama yapmalısınız. Elinize geçen yiyeceği veya içeceği gelişigüzel yerleştirmek yerine çabuk bozulan ve riskli olanları üst rafa, alt raflara ise daha az riskli ve daha yavaş bozulan besinleri koymalısınız.

En çabuk bozulan gıdalar arasında elbette ki et, yumurta, balık, süt, peynir gelmektedir. Bu nedenle en soğuk bölüm olan üst rafa bunları yerleştirirseniz eğer bozulmasını daha iyi engellemiş olursunuz. Çiğ etler açık halde saklandığında bakteri üretirler ve bu bakterileri yanındaki yiyeceklere de bulaştırabilirler. Bunun için çiğ eti buzdolabında saklayacağınız zaman bir tabak ile kapatarak veya poşete saklayarak diğer besinlerden ayırmalısınız. Yumurtalar da aynı zamanda bakteri üretirler. Bu yüzden ayrı rafa koysanız bile üstünü kapatmalı ve diğer besinlerden ayırmalısınız.

Ekmek eğer buzdolabında saklanacak ise streç ile sarılıp orta rafa koyulmalıdır. Süt de aynı şekilde buzdolabı kapağına koyulduğu zaman kapı açılıp örtülürken hava alır ve daha çabuk bozulur bunun için üst veya orta rafa koyulmalıdır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ