Canım Anne

Zebra Pasta

Zebra Pasta

2. evlilik yıldönümümün için hazırladığım pastamı şeker hamuruyla kaplayıp eşime sürpriz yaptım. Ilk denemem olmasina ragmen oldukca basarili oldu. Maliyeti de oldukca dusuk. Bence hic gozunuzu korkutmadan siz de deneyin. Kendi el emeginiz ve cabaniz her zaman en guzel’ en degerli hediye oluyor bence:)

MALZEMELER
2 adet pastaban
1 paket krem şanti
1 paket dr oetker dolgu kreması
Süt
Yarım kilo çilek
Şeker hamuru
HAZIRLANIŞI
Pastabanları üst üste koyup geniş bir kaseyi ortasına yerleştirip kasenin hizasından pastabanların kenarlarını kesin. Kekleri süt ile ıslatıp ilk kata tarifine göre hazırladığımız krem şantiyi yayıp çileklerimizi yanyana dizerek kaplayalım. Üstüne ıslatılmış kek koyup dolgu kreması ve çilek ile kaplayalım. Bir üst katıda aynı şekilde dolgu kreması ve çilekle kaplayalım. En üst katı sütle ıslatıp pastamızın üstünü ve etrafını çok ince krem şanti ile kaplayalım. Pastamızı buzdolabına koyup en az 1 saat bekletelim.
Süslemesi: 1 paket beyaz şeker hamurunu merdane ile pasta büyüklüğünde açıp pastamızın üstünü kaplayalım. Kırmızı şeker hamurunu uzunlamasına merdaneyle açıp pastanın etrafını sarmak için uzun bir şerit keselim. ve pastamızın etrafını saralım. Dikdörtgen 20 cm uzunluğunda kalın bir şerit kesip kurdelemiz için iki ucunu ortaya doğru katlayıp birleşim yerlerini hafif ortaya doğru büzelim. Kurdelenin ortası içinde küçük bir dikdörtgen parça kesip kurdelmizin ortasına koyalım. Kurdelenin hacimli olması için kağıt havluları bükerek kurdelenin boğumları arasına koyalım. Kurdelemizi 1-2 saat kurumak üzere dışarda yada buzdolabında bekletelim. Siyah şeker hamurunda zebra şekli için uzun şekiller kesip arkalarını ıslatarak beyaz zeminin üzerine yerleştirelim. Kırmızı gül için  kırmızı şeker hamurunu dikdörtgen uzun bir şerit kesip kendi etrafında dolayarak gül şekli verelim. Gülün üst kısmının yapraklarını hafif dışarı bükelim ve altını kesp pastanın üstünde düzgün durmasını sağlayın. Değişik süslemeler yapmak sizin elinizde, hayalgücünüze kalmış. Pastamız hazır, servisten önce 3-4 saat buzdolabında bekletirseniz daha güzel olur. Afiyet olsun.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın