Zerdeçalın Faydaları Nelerdir ?

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir ?

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir ?

Zerdeçalın ana yurdu hindistan olan diğer tüm baharatlar gibi aktarlarda kolayca bulunuyor. Bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Zerdeçalı yemekler, salatalar, pilavlarda kullanmak mümkündür. Türkiye de kullanımı fazla

olmasa da uzmanlar sıkça zerdeçalı dile getirerek ne kadar faydalı olduğunu hatırlatıyorlar. Bizde sizler için zerde çalın faydaları nelerdir hangi hastalıklara savaş aştığını belirtmek istiyoruz.

Zerdeçalın faydalarını doğrulayan araştırmaları önemli merkezler tarafından yapıldığı bilinmektedir. (MD.Anderson Cancer Center, UCLA Neurology Department) yapılyor. Bu merkezlerin edindiği bilgilere göre uzun ve sağlıklı bir yaşam için zeytinyağı gibi zerdeçalı da soframızdan mutfağımızda daha sık yer vermekten geçiyor.

Kansere Karşı Koruma Sağlıyor.

Kas Yapan Baharat

Mide Ve Bağırsak İçin Şifa Kaynağı

Alzheimer İçin Şifa Kaynağı

Doğal Mikrop Öldürücü

Doğal Antidepresan

Zerdeçalın Kansere Karşı Faydaları Nelerdir ?

Uzmanlar yaptığı araştırmalar sonucu zerdeçal tüketimi artıkça kansere yakalanma riski azalıyor. Hintler ve avrupa amerika toplumları kalın bağırsak, meme, mide, akciğer, böbrek, prostat kanser türlerine daha az rastlanmasının bol zerdeçal tüketilmesi olduğu bilinmektedir.

Zerdeçal ve Alzheimer İçin Faydaları Nelerdir ?

ABD’deki UCLA TIP Fakültesi nöroloji departmanı var. Onlar bu konunun referans araştırma merkezlerinde biri yaptıkları araştırma zerdeçalın belleği koruma ve güçlü etkisi olduğunu kısaca zerdeçal bunamaya karşı bizleri koruduğu söyleye biliriz. Zerdeçal alzheimer riskini düşürdüğünü gösteren çalışmalar 2010 yılından sonra farklı çalışmalar bu bilginin doğruluğunu bizlere uzmanlar aktardılar. Zerdeçalı düzenli tüketmekte fayda var.

Zerdeçal Romatizma İçin Faydaları Nelerdir ?

Romatizma içinde oldukça faydalı olan zerdeçal yaşlılığa bağlı romatizması ( kireçlenme) mekanik bir hasar değil problemin önemli bir yanı yangısal süreçler, kronik iltihap (yani inflamasyon) problemi oluşuyor. Zerdeçal bu yönüyle eklem sorunlarına iyi geliyor.

Zerdeçal Ne Kadar Tüketmeliyiz ?

Zerdeçalı neyle ve ne kadar tüketmemiz doğru olur. Hint mutfağında günde 1 çay kaşığı tüketilmektedir. Zerdeçalın önemli olan kısmı bağırsaklardan kolayca emilmesi, bağırsak bariyerini geçip kana kolayca ulaşması. Karabiberle birlikte kullanımda zerdeçal bağırsaktan emilimi az da olasa artıyor. Eğer yağ oranı azıcık fazla ise emilim daha da arta bilir.

Zerdeçalın Zararları Nelerdir ?

Zerdeçalı fazla tüketmek sık kullanmak böbrek taşı probleminiz varsa yada safra kesesi söz konusu ise önce doktorunuzla konuşmakta fayda vardır.

Not : Verilen bilgiler size ne kadar faydalı olup olmadığını doktorunuza danışmadan kullanmak sağlık açısından sakıncalı olabilir. Mutlaka bir hekime danışıp ne kadar kullanılması gerektiğini öğrenmekte her zaman fayda sağlayacaktır. Bol sağlıklı günler…

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir ?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ