Çaydanlık Temizliği için 3 Püf Noktası

Çaydanlık Temizliği için 3 Püf Noktası

  Çaydanlıkların dibinde biriken kireç artıkları, demliğin içindeki çay lekeleri, ketle içindeki kireç birikintileri kadınların ortak sıkıntı ve sorunlarının başında gelmektedir. Bunlardan kurtulmak için birçok kimyasal içeren temizlik malzemeleri kullanıyor olsanız da hem sağlığınızı tehlikeye atmış olacak hem de istediğiniz gibi temizlik sağlayamayacaksınız.

Çaydanlıkların içinde biriken kireçleri eğer kimyasallar ile temizlerseniz ne kadar iyi durularsanız durulayın mutlaka artığı kalacak ve siz çay demlemek için suyu kaynattığınız da bu kimyasallar suya geçecektir. Bu da sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Çaydanlık, demlik temizliği için doğal yöntemleri kullanırsanız eğer hem daha sağlıklı sonuçlar almış olursunuz hem de etkili bir temizlik sağlarsınız.

Çaydanlıklarınızın ve ketle içinde biriken kireçleri gidermek için birçok ayrı doğal yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri ise şu şekildedir

  • Çaydanlığın veya kettleın içine kireçli kısmını geçene kadar su koyunuz ve içine yarım bardak kadar limon tuzu ekleyip çalıştırın veya çaydanlığı ocağa koyunuz. Kaynama işlemi tamamlandıktan sonra ise ağzını kapalı halde tutarak 5 dakika bekletiniz. Ardından hafifçe çalkalayıp suyu dökünüz. Tüm tortuların yok olduğunu göreceksiniz.                        
  • Beyaz sirke ile de kireç tortu ve artıklarından kurtulmak mümkündür. Bunun içinde öncelikle kettle veya çaydanlığı yarıya kadar su ile doldurup kaynatın. Ardından kaynama işlemi tamamlandıktan sonra maksimum seviyesine kadar beyaz sirke koyu 10-15 dakika kadar bekleyip durulayınız. Daha sonra içine tekrar su doldurup kaynatın ki sirke kokusu yok olsun. Bu işlem sayesinde tüm kireç tortu ve artıklarından kurtulursunuz.                                                                           
  • Çaydanlıklarınızın dışının ve içinin daha parlak ve temiz olması için sirke ve karbonatı karıştırıp macun haline getirin. Bu macunu sünger yardımı ile ovarak çaydanlıklarınızı, demliğinizi ve kettle içini, dışını yıkayabilirsiniz.                                                                       

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ