Çocuklarda Alt Islatma Nedenleri ve Çözümü

Çocuklarda Alt Islatma Nedenleri ve Çözümü

Çocuklarda Alt Islatma Nedenleri ve Çözümü

Çocuklar doğduğunda tuvalet alışkanlıklarını kazanmamış olurlar, en az 1.5 – 2 yaşından itibaren zamanla tuvalet alışkanlığı kazanarak, artık kendi ihtiyaçlarını gidermeye başlarlar. Fakat bazı çocuklar 3 ile 10 yaş aralığında tuvalet alışkanlığı kazanmanın aksine, alt ıslatma problemleri yaşanmaya başlar. Genellikle erkek çocuklarında olan bu problemin nedeni genellikle psikolojik olmakla birlikte, bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir.

Haftada 2 ile 10 arasında altını ıslatma problemi olan bir çocuğun kesinlikle tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kız çocuklarına oranla, erkek çocuklarında daha sık görülen bu hastalık, Çocuklarda alt ıslatma nedenleri ve çözümü ile ilgili vakit kaybetmeden doktora danışılmalıdır.

Birçok sebebi olan bu hastalığın, büyük bir oranı ailesel faktörlerden kaynaklanmaktadır. Bir sebebi de, ailesel, kültürel sebepler, aile içi şiddetin, huzursuzluğun yaşandığı evler, ortam değiştirme, evin içinde bir kişinin anide vefat etmesi ya da çocuğun ev içerisinde gördüğü psikolojik nedenler olarak sayabiliriz.

Çocuklarda Alt Islatmanın Çözümü

Çocuklarda alt ıslatmanın çözümü için ise, öncelikle zaten her beş yaşını aşmış çocuk için altını ıslatmak, utanç vericidir. Çocuğu asla rencide etmemeli. Bir psikoloğa başvurmalı ve bu yaptığını ondan kaynaklı bir şey olmadığını düzeltebileceğini, üzülmemesi ve korkmaması gerektiğinin telkinlerinin verilmesi gerekmektedir. Çocuğunuza onu motive edecek, onu sakinleştirip yaptığının yanlış olmadığını, tedavi edilebileceğini söylemelisiniz. Devamlı olarak gözlemleyerek ona tuvalete gitmesi gerektiği hatırlatmanız, gerekirse alarm kurarak belirli saatlerde bunu alışkanlık edindirmelisiniz.

4

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ