Çocuklarda Kaygı ve Stres Nasıl Azaltılır?

Çocuklarda Kaygı ve Stres Nasıl Azaltılır?

Çocuklarda Kaygı Ve Stres Nasıl Azaltılır?

Stres ve kaygı sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da görülen sorunlardan biridir. Özellikle de okul dönemindeki çocuklarda daha sıklıkla rastlanmaktadır. Çocuklarda görülen stres ve kaygının pek çok nedeni olabilir.

cocuklarda-kaygi-stres-nasil-azaltilir

Çocuklardaki kaygı ve stresin nedenleri  

. Anne ve babanın geçimsizliği, aile içindeki huzursuzluklar çocuklarda oluşan kaygı ve stresin baş etkenlerinden biridir.

. Okul stresi ise ilk defa okula başlayacak olan çocuklarda sıklıkla görülen bir stres ve kaygı sorunudur.

cocuklarda-kaygi-stres-nasil-azaltilir

. Son zamanlarda çocuklarda en çok görülen stres türü de sınav stresidir.

. Rekabetçi aile ortamı da çocuklardaki kaygı ve stresi artırmaktadır. Özellikle de başka çocuklarla, yaşıtları ile karşılaştırılan çocuklarda bu sorun görülmektedir.

. Söylenmeyen, gizlenen korku ve kaygılar çocukta stres oluşumunu tetiklemektedir. Bu nedenle çocuğunuz ile iletişim kurmalı ve onun sorunu anlamaya çalışmalısınız.

. Kardeş kıskançlığı

cocuklarda-kaygi-stres-nasil-azaltilir

Çocuklarda görülen stres ve kaygıyı azaltmanın yolları

  • Çocuğunuz ile her zaman iletişim içinde olunuz. Onun nelerden korktuğunu, nelerden çekindiğini öğrenerek onun korkusunu yenmesine yardımcı olursanız stres ve kaygısını da azaltmış olursunuz.
  • Çocuğunuz ile konuşmalı ve ona kimsenin ondan dört dörtlük olmasını beklemediğini anlatmalı, izah etmelisiniz. Böylelikle üzerindeki baskı azalacağı için stres ve kaygı da azalacaktır.
  • Çocuğunuz ile konuşurken polyanna gibi olmalı, daima olumlu ve iyi yönde konuşmalar yapmalısınız.

cocuklarda-kaygi-stres-nasil-azaltilir

  • Eğer çocuğunuzun herhangi bir sebepten dolayı stres ve kaygı yaşadığını fark ederseniz hoşunu gidecek, eğlenebileceği aktiviteler yapmasını sağlayınız. Bu onun kafasını dağıtacağı için iyi gelecektir.
  • Cesur davranışlarını, başarı ile sonuçlandırdığı işleri veya ödevlerini görmezden gelmemeli, mutlaka ödüllendirmelisiniz. Ödül derken illa pahalı eşyalar, hediyeler anlamına gelmemeli. Onu güler yüzle kutlamak, alkışlamak, sarılmak da onu oldukça motive edecektir.
  • Çocuklarda oluşan uyku düzensizlikleri stres ve kaygıyı artıran etkenlerin başında gelmektedir. Bunun için çocuğunuzun düzenli uyumasını sağlayınız.
  • İçinde yaşadığı üzüntü, mutluluk, sevgi gibi duyguları dışa vurmasını öğretmelisiniz. İçinde tuttuğu her duygu günü geldiğinde olumsuz etkileyecektir.
  • Çocuğunuzun karşılaştığı sorunlara karşı ona rehber olunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ