Çocuklarınızı Bilgisayardan Uzaklaştırmanın Yolları

Çocuklarınızı Bilgisayardan Uzaklaştırmanın Yolları

 Teknolojinin gelişmesi ile beraber bilgisayarlarda evlerimizdeki yerlerini çoktan aldı. Ancak çocuklarımız için bunları doğru şekilde kullanmak ve kullanmayı, yararlanmayı öğretmek oldukça önemlidir. Bilgisayar doğru şekilde kullanıldığında yararı olduğu kadar yanlış kullanım ile de zararlı hala gelebilir. Bu yüzden bu aradaki dengeyi iyi korumak gerekir.

Çocuklarınız bilgisayar da ne kadar vakit harcamalıdır? Online olarak çocuklarınıza güvenlik sağlayabiliyor musunuz? Bu noktalar oldukça önemlidir.

Bilgisayar modern hayatımızın bir parçası olduğu bir gerçektir. Çocukların yeni bilgiler edinebilmeleri için oldukça iyi ve kullanışlı bir araçtır. Ancak doğru ve bilinçli şekilde kullanılmadığında yararı kadar zararı da olabilir. Hiçbir ebeveyn bilgisayar yüzünden çocuklarının aktivitelerden uzak kalmasını, derslerini aksatmasını, uygunsuz içeriklere bakmasını ve tehlikeli kişiler ile arkadaşlık etmesini istemez.

Çocuğunuzun bilgisayar başında geçirdiği vakit diğer aktivitelerini ve derslerini olumsuz yönde etkiliyorsa buna mutlaka bir dur demeli ve çocuğunuz ile beraber belirli kısıtlamalar getirmelisiniz.

Çocuğunuzun ne kadar süre ekran veya bilgisayar karşısında kalacağına karar vererek işe başlayabilirsiniz. Yaşça büyük olan çocuklarınızı karar aşamasına dahil edebilirsiniz. Beraber istişare ederek ortak bir karar alabilir ve uygulamaya başlayabilirsiniz.

Bilgisayarınız her zaman ortada durmalıdır. Bu şekilde çocuğunuzun ne zaman bilgisayar ile iletişime geçtiğine, hangi sitelere girdiğin daha rahat anlayabilirsiniz.

Bilgisayar başında çok oturan bir çocuğunuz varsa onu diğer aktivitelere ve oyunlara yönlendirebilirsiniz. İlgi alanlarını da göz önünde tutarak farklı etkinlikler düzenleyebilir, birlikte vakit geçirebilirsiniz. Belki yaşına uygun bir kitap okuyabilir, kısa bir gezi veya yürüyüş yapabilirsiniz.

Çocuğunuzun ekran veya bilgisayar başında fazla oturmasını istemiyorsanız ona iyi örnek olmalısınız. Çocuğunuzu ekrandan, bilgisayardan, telefondan uzak tutmaya çalışırken kendiniz çok fazla içerisinde olursanız elbette ki aldığınız önlemler işe yaramayacaktır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ