Canım Anne

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktive

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktive

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE

Çocuklarımız öğrenme süreçlerinde birtakım öğrenme zorlukları ve engelleri ile karşılaşabilirler. Çocukların zekâ seviyesi ve öğrenme kapasitesi uygun olsa da birtakım gerekçelerle öğrenme güçlüğü oluşabilir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite çocuklarda görülebilecek ve onların öğrenme süreçlerini olumsuz yönde etkileyecek bir durumdur. Bazı aileler bu durumu zekâ geriliği gibi algılasa da bu durum okul, aile ve çevre işbirliği ile atlatılarak çocuk için en verimli eğitim süreci hazırlanabilir.

hiperaktive

DEHB BELİRTİLERİ

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtileri çocuklarda ve gençlerde görülebilir. Yetişkinlerde de görülebilen bu belirtileri kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Belirtileri mercek altına aldığımızda detaylara inmekte zorluk yaşamak ve düşüncesizce hatalar yapmak. Umursamaz tavırlar ve karışık işler ortaya çıkarmak gibi belirtiler görülebilir. Dikkati sürdürememe, işi tamamlamadan diğer işe geçme, düzensiz çalışma, oyalanma gibi belirtiler dikkatsizlik belirtileri olarak öne çıkmaktadır. Oturduğu yerde kıpır kıpır olmak, süreli etrafta gezinmek, aşırı konuşma, her zaman gitmeye hazır durma gibi belirtiler de hiperaktivite belirtileridir.

dikkat-eksikligi-hiperaktive

DEHB TÜRLERİ

DEHB türleri arasında en yaygın olan tür Kombine DEHB türüdür. Dikkat ve konsantrasyon eksikliği türü olan Dikkatsiz DEH türü de bir diğer türdür. Son DEHB türü ise Hiperaktif Dürtücü DEHB türüdür.

DEHB TEDAVİSİ

DEHB tedavisi çok yönlü bir süreçtir. İlaç tedavisi uygulanabileceği gibi davranış terapisi yöntemleri de uygulanabilir; ikisi bir arada da kullanılabilir.  DEHB tedavi sürecine yakından baktığımızda şu süreçleri belirtebiliriz.

hiperaktive-dikkat-eksikligi

Teşhis ve tedavi sürecinde çocukla beraber aileyi de bilinçlendirmek. DEHB olan çocuğa ilaç tedavisi uygulamak. Davranış yönetimi tedavisi ile çocuğu tedavi etmek.  Okul yönetimi ile işbirliği içinde olmak. Okul danışmanı ile işbirliği ile de ortak payda da buluşarak Dikkat eksikliği ve hiperaktivite tedavisi sağlanacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ