Emzik Alışkanlığı

Emzik Alışkanlığı

BEBEKLERDE EMZİK KULLANIMI

Bebeklerin hemen hepsi emme refleksiyle birlikte doğar. Bu refleks bazı bebeklerde anne karnında bulunmalarından itibaren olurken bazılarında ise anne sütünü emmeleriyle birlikte başlar. Bu sebeple bebekler, emzik kullanmaya meyillidir ve genellikle zorlanmazlar bu alışkanlığı edinirken. Ancak bebeğinize emzik kullandırıp, onlarda emzik alışkanlığı oluşturmak tamamen annelerinin isteğine bağlıdır. Eğer kullanımı yönünde bir karar alınacaksa emzik hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olunmalı, yararları ve zararları bilinmelidir.

bebekte-ozen

 

Emzik Kullanımının Faydaları

Emzik, bebeklerin emme refleksini tamamıyla karşılayacak bir araç olduğundan en başta onlara bu içgüdünün tatminini sağlar ve güven verir. Psikolojik olarak rahatlayan bebeklerin uykuya dalmaları kolaylaşır, beslenme konusunda da teşvik edici bir etki sağlamış olur.

emzikli-bebekler

Mental yönden faydalarının yanında bebeğin emzikten sonra parmağını emme ihtiyacıyla ellerini kullanmaya başlaması ya da beşikte bulmak maksadıyla eliyle emziği araması, bebeklerin el becerilerini geliştirmektedir uzmanlar nezdinde.

pembe-emzik

 

Bebeklerin emzik alışkanlığı ve emziğe tutkuyla bağlanması ebeveynleri endişelendirirse de doğru zamanda emzik kullanımının terk edilmesi ve bebeğin her huzursuz anında emzik verilerek mutlu olmasının sağlanması gibi bir hatanın yapılmaması ile emzik kullanmanın faydalarından yararlanılabilir ve bebeğinizin gelişimine katkı sağlayabilirsiniz.

desenli-emzik

Emzik Kullanımına Ne Zaman Başlanmalı ve Ne Zaman Sona Erdirilmeli

Bebeğiniz, emme periyotları arasında fazla istekliyse ve tok olmasına rağmen emmeye devam etmek istiyorsa bu isteğini azaltmak için emzik kullandırmaya başlayabilirsiniz. Yani 0-1 yaş aralığında emzik kullanımı mümkün ve uygundur.

emzik-ne-zaman

Peki bebeğinizin emzik alışkanlığına ne zaman son vermeniz gerekir? Bebeklerde emzik kullanımı en geç 2 yaşının sonuna kadar sürmelidir. Bu yaştan sonra emzik kullanımı sona erdirilmezse bebeklerin dişlerinde bozukluğa (dişlerin yer değiştirmesi, dişler arasında boşluk oluşması, dişlerin eğik çıkması gibi) neden olur. Emzik kullanımının bırakılmasında ne kadar gecikilirse diş hastalıklarının etkileri ve boyutları o derece artar. Yani diş bozuklukları ile başlayan hastalıklar, çene ve yüz şeklinde bozukluklara daha da ilerisi kulak ve burun hastalıklarına sebep olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ