Kavanozdan İğnelik Yapımı

Bu makalemizde, Kavanozdan iğnelik yapımı ile ilgili bahsedeceğiz. Dikiş işlerinin en keyifli ve vazgeçilmezi iğnedenliklerdir. Türkiye de yaygın olarak bayanlarımızın kullandığı iğnelik, evimizdeki iğnelerin toplu bir yerde durmasına ve aradığımızda elimizin altında bulunması işine yarar. Çocuklarımızın ulaşamayacağı bir yerde tutulur. Veya askılı olan iğnelikler mevcuttur duvara asılabilir.

blank

   İğnelik, yapım aşamasında bazı gerekli malzemelere ihtiyacımız vardır. Bu ihtiyacımız olan malzemelere, maliyeti çok düşük fiyata sahip olabiliriz. Evimizde herkesin kolaylıkla yapabileceği bir etkinliktir. Kavanozdan iğnelik yapabilmek için gerekli malzemeleri paylaşacağım.

  • Kavanoz kapağı.
  • Elyaf.
  • Yapıştırıcı.
  • Makas.
  • Karton

Kavanozdan iğnelik yapılışı: İlk etapta, kartonumuzu yuvarlak şekilde kesiyoruz, kumaşımızın ters tarafını çevirip ortasına koyuyoruz. Daha sonra arasını bir miktar elyaf ile dolduruyoruz. Kumaşımızı kartonun uçlarına doğru kıvırıp yapıştırıyoruz. Kumaşın üst kısımlarını makas yardımı ile kırparak düzeltiyoruz. Kartonun açık kalan kısmına, çirkin görünmemesi için, bir parça keçe tarzı bir şey yapıştırabiliriz. İğnelik yapımı aşamasında, hazırladığımız pofuduk iğneliğimizi, kavanoz kapağına yapıştırıyoruz.

blank

Yalnız her kavanoz kapağı hazırladığımız pofuduk için uygun olmayabilir. Ölçülerinizi kavanoz kapaklarınıza göre hazırlamalısınız. Hazırladığımız pofuduk kavanoz kapağına yapıştırdıktan sonra kavanozumuzun kapağını kapatıyoruz. İğneliğimiz kullanıma hazır.

Kavanozdan iğneliğimizi yaparken sizlerde çok keyif ile yapacaksınız. Uzun zamandır keyif aldığım el işi etkinliklerine ara vermiştim, ama bugün bu kavanozdan iğnelik yaparken büyük bir zevk ile yaptım. İğnelik yaparken, dikkatli ölçüler ile yaparsak çok muhteşem bir iğnelik meydana çıkarabiliriz. Evimizin bir köşesinde hoş bir iğnelik olarak durabilir. Hatta o kadar kibar ve yer kaplamayan iğnelik kavanozumuzu bir arkadaşımıza hoş bir hediye ve sürpriz şeklinde verebiliriz. Buda arkadaşımıza bizden ömür boyu saklayabileceği bir anı, hatıra olur.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. EFSANE∞BEY dedi ki:

    Kavanozun kendisiyle yapılacak vazo dışında olmaz mı?

BİR YORUM YAZ