Canım Anne

Mama Sandalyesi Gerekli Mi?

Mama Sandalyesi Gerekli Mi?

BESLENMEDE MAMA SANDALYESİNİN ÖNEMİ

Bebeğimiz doğduktan sonra hızla büyümeye başlayacaktır. İlk altı ay sadece anne sütüyle beslenen bebekler yavaş yavaş ek gıdaya geçmeye başlayacaklardır. Ek gıdaya başlamasıyla birlikte mama sandalyesi alınması bir gerekliliktir. Çünkü bebek hareketli bir döneme girmiştir. Her bebeğin gelişimi birbirinden farklı olmakla birlikte altı aylık bir bebek yanları desteklenerek oturabilecek,  elinde verdiğiniz krakeri yavaş yavaş bitirebilecektir. Bu dönemde mama sandalyesi almak, bebeği bu koltuğa alıştıracağı gibi annenin de işini kolaylaştıracaktır.

mam-icin-sandalye

Mama sandalyesi alınmadığı taktirde annenin bebeği kucağında, desteksiz ve yardımsız yedirmesi zor olur. Hem çocuğa dikkat edip hem çocuğun karnını doyurmaya çalışan annenin kendisinin de beslenmeye ihtiyacı vardır. Ayrıca büyüyen bebeği hareketli döneminde olduğu için bebeğin de korunmasına ihtiyaç vardır. Bu nedenle mama sandalyesi gereklidir.

kucuk-mama-sandalyesi

Bebek 7.aydan sonra tamamen desteksiz oturabilecektir. Bebeğin yemek yeme alışkanlığını kazanmasında mama sandalyesinin olması bir zorunluluktur. Mama sandalyesinde olan bebek bir yandan yemek yerken bir yandan da yemek yemeyi öğrenecektir. Mama sandalyesine oturtulan bebeğin önüne kırılmayacak nitelikte tabak, bardak, çatal ve kaşık konulabilecektir.

mama-icin-sandalye

Çocuk bunları kullanarak döke döke de olsa kullanmaya başlayacaktır. Mama sandalyesi gerekli bir eşya olup, çocuğun yemek yemeyi öğrenmesi, kaşık bardak gibi gereçleri kullanmaya başlaması ellerinin ve vücudunun kontrolünü sağlamasını da geliştirecektir.

Mama sandalyesi çocuğun 3-4 yaşına kadar rahatlıkla kullanabileceği bir eşyadır. 3 -4 yıl da bebeğin gelişiminde çok önemlidir.

mama-sandalyesi

 

 

Çeşitli mama sandalyeleri vardır. Bunlar boy boy yükseltilebildiği gibi, bebeğin uyuması halinde yatar pozisyona gelebilmektedir.Bazı anneler çocuklarının iştahsız olduğundan şikayet edebilmektedir. Unutulmamalıdır ki bu küçük insanların da kendisine göre bir damak tadı vardır.

mama-icin

Yemeğin görüntüsü, sunumu, sunulan ortamın düzeni, yemek yedirirken annenin baskılayıcı yaklaşımı çocuğunuzun yemek yeme alışkanlığını etkileyebilecektir. Çocuğunuzu mama sandalyesine oturttuktan sonra önüne yiyebileceği miktarda yiyecekler koymak, onu baskılamamak çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki neyin nerede nasıl yiyeceğine anne karar verirken ne kadar yiyeceğine çocuk karar verecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ