Organik Elma Sirkesi Yapımı

Organik Elma Sirkesi Yapımı

Yemeklerde kullanıldığı kadar sağlıktan bakıma birçok alanda kullanılan elma sirkesi organik nasıl yapılır içeriğimizden bulabilirsiniz.

Elma sirkesi şifalı ürünler arasında yer almaktadır. Genellikle salatalarda kullanılan elma sirkesinin sağlık açısından da faydaları bulunmaktadır. Zayıflama, cilt sağlığını koruma, yara iyileştirme ve birçok faydası olan elma sirkesinin faydalarından yararlanmak için doğal yani organik halini kullanmak gerekir. Piyasada hazır satılan elma sirkeleri arasından organik olanını bulmak günümüzde neredeyse imkansızdır. Elma sirkesini organik olarak kullanmak ve faydalarından yararlanmak için evde nasıl yapılır aşağıdan adım adım görebilirsiniz.

Organik Elma Sirkesi Yapımı

Gerekli Malzemeler: 2 tane taze elmanın kabuğu (mevsimine göre elma kırmızı, yeşil veya sarı olabilir. Önemli olan kabuğunun bozulmamış ve taze olmasıdır.) Yaklaşık 750 ml içme suyu, birer çay kaşığı tuz ve şeker, cam bir kavanoz gereklidir.

Tarifi: 

  • İlk olarak elmaların kabuklarını kalın bir şekilde soyun.
  • Daha sonra ise cam kavanozun içerisine koyun. Kavanozun içerisine koyduğunuz elma kabuklarının üstüne birer çay kaşığı tuz ve şekeri de ilave edip 750 ml suyu da ekleyin.
  • İçerisindeki tuz ve şekerin erimesi için kavanozun kapağını iyice kapatıp bir süre çalkalayın.
  • İyice çalkaladıktan sonra serin ve güneş ışığı almayan karanlık bir yerde yaklaşık 10 gün boyunca bekletin. Yer seçimi için çok fazla kullanmadığınız mutfak dolaplarını kullanabilirsiniz.
  • Kontrol için ara ara kavanozu açıp bakın. 10 gün bitiminde organik elma sirkeniz hazır olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. deniz pirak dedi ki:

    doğal fermente elma sirkesi

BİR YORUM YAZ