Pratik Milföy Mantısı Tarifi

Pratik Milföy Mantısı Tarifi

Yemeye doyamadığımız ama yapmaya erindiğimiz en nadide lezzettir mantı. Şöyle bir tarihine dönüp bakacak olursak Orta Asya’dan Anadolu’ya göçen Türkler sayesinde topraklarımıza yayıldığını çok rahat görebiliriz. Yıllar boyunca büyüklerimiz yaptı bizler ise mutlulukla yedik. Ama artık biz de büyüdük ve çocuklarımız bizden mantı bekler oldu. Biz hanımlar ya çalışıyoruz ya da ev işleri ile uğraşıyoruz e hal böyle olunca evde mantıyla uğraşmak biraz zor geliyor. Ama aynı zamanda da sevdiklerimizi ve kendimizi bu benzersiz lezzetten mahrum etmek istemiyoruz. Peki, bu durumda kolay mantı tam bizlere göre olmaz mı hanımlar? Ben sizlerin üstünden bu yükü almayı bir görev edinip hemen sizlerle bu tarifi paylaşmak istiyorum!

canım anne-3

Evlerimizdeki malzemeler ile rahatlıkla yapabileceğimiz pratik mantı tarifi;

Malzemeler;

1 adet kuru soğan,

300gr dana kıyma,

1 paket milföy hamuru,

Tuz ve karabiber

Yapılışı;

canım anne-5

Öncelikle milföy hamurlarımızı buzluktan çıkartıp çözülmesini bekliyoruz. Hamurlarımız çözülürken soğanımızı ince ince doğrayıp kıymamız ile karıştırıp güzelce yoğuruyoruz en son tuzunu ve karabiberini ekleyip dinlenmeye bırakıyoruz. Çözülen hamurlarımızı küçük küçük kareler halinde kesiyoruz ve kıymalarımızı hamurun ortasına gelecek şekilde yerleştiriyoruz. İsteğe bağlı olarak bohça ya da kare şekiller vererek yağladığımız tepsiye sırayla yerleştiriyoruz. Tepsimizi doldurduktan sonra üzerleri kızarana kadar pişiriyoruz. En son servis ederken yoğurt ve sosumuzu ekliyoruz. İşte hanımlar mantımız hazır!

canım anne-4

Gördüğünüz gibi hem yapımı kolay hem de hafif bir tarif oldu. Bu tür kaçamaklar ile mantı yapımı biz hanımlar için artık eziyet olmaktan çıkacak. Hem canımız çektiğinde yapabileceğiz hem de yorulmadan bu lezzeti sevdiklerimizin önüne serebileceğiz! Sizler de zorlandığınız yemekler için bu tür kaçamaklar yaratın hayatı kolaylaştırın!

canım anne-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ