Simetri Hastalığı Nedir? Simetri Hastalığı Geçer mi?

Simetri Hastalığı Nedir? Simetri Hastalığı Geçer mi?

Tıp dilince OKB olarak kısaltılan Obsesif Kompulsif Bozukluğu kapsamında en sık görülen rahatsızlıklardan biri simetri hastalığı olarak bilinir. Halk arasında simetri takıntısı şeklinde nitelen bu durumu yaşayanlar eşyaların düzenini ve konumunu kendilerinde bir takıntı haline getiriler. Düzgün durmayan, yamuk olan, doğru hizalanmamış olan objeler bu kişileri rahatsız eder. OKB nedir sorusu ile birlikte simetri hastalığı da merak ediliyor. Simetri takıntısı nedir – simetri hastalığı geçer mi – simetri takıntısı tedavisi gibi konular sıkça araştırılıyor. Canimanne.com Sağlık kategorisinde bunun gibi pek çok sağlık sorunu ile ilgili uzman görüşlerinden faydalanılarak yazılan detaylı bilgiler yer alır.

simetri-hastaligi
Simetri Hastalığı

Simetri Hastalığı Nedir?

Simetri takıntısı bir psikolojik sorun olarak ele alınır. Öyle ki; bu hastalığın ileri dönemindeki kişiler bulundukları ortamda bir düzensizlik varsa diğer başka bir şeye adapte olamazlar. Sürekli olarak her yeri ve her şeyi düzenleme çabası içindedirler. Çevrelerindeki kişilerce çok da anlaşılamayan simetri hastaları bu rahatsızlığı mantıklı olarak algılarlar. OKB hastalarının bazıları kendilerinde bir sorun olduğunun farkındadırlar. Simetri hastalığı tedavisi için mutlaka uzman doktora başvurmak gerekir.

simetri-hastaligi
Simetri Takıntısı

Simetri Hastalığı Geçer mi?

Simetri hastası olanlar bunun geçip geçmeyeceğini, simetri takıntısı tedavi yöntemlerinin olup olmadığını araştırılar. Yapılması gereken Obsesif Kompulsif Bozukluk alanında uzmanlaşmış bir psikiyatrist veya psikologdan yardım almaktır. Doktora başvurulduğunda simetri hastalığı nedenleri ortaya çıkacak, bu yönde bir tedavi şekli uygulanacaktır. Simetri hastalığı nedenleri psikolojik olabildiği gibi genetik, çevresel, diğer hastalıklarla bağlantılı da olabilmektedir. Hastalığın sebebi uzmanlar tarafından anlaşıldıktan sonra ilaçla mı yoksa psikolojik destekle mi tedavi yoluna gidileceğine de karar verilecektir. Psikolojik nedenlere bağlı olan simetri hastalığı olması durumunda psikoterapi seansları önerilir.

simetri-hastaligi
Simetri takıntısı Geçer mi?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ