Canım Anne

Telefon Bağımlılığından Kurtulma Yöntemleri

Telefon Bağımlılığından Kurtulma Yöntemleri

Telefon bağımlılığından kurtulma yöntemleri nelerdir, telefon bağımlılığı olan kişilere etkili önerileri içeriğimizde derledik.

Günümüzün ana sorunlarının en önemlileri telefon bağımlılığı, teknoloji bağımlılığı, madde bağımlılığı olarak tanımlanabilir. İnternet ve teknoloji çağı bu tür bağımlılıkların küçük yaşlara kadar inmesine neden olmuştur. Artık telefon ve internet kullanma yaşı neredeyse 1 yaş altına kadar iniyor. Ailelerin çoğu çocuklarının ellerine telefon tablet verip onları kurtulması zor bir bağımlılığın kollarına atıyor. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ciddi bir sorun haline gelen telefon bağımlılığından kurtulma yöntemlerini aşağıdan madde madde bulabilirsiniz.

Telefon Bağımlılığından Kurtulma Yöntemleri

  • Telefon bağımlısı olduğunuzu ve telefonu çok fazla kullandığınızı düşünüyorsanız kendinizi sınırlar çizin. Örneğin yatak odasına telefonu sokmayın veya biriyle görüştüğünüzde telefonu çok acil olmadıkça cebinizden-çantanızdan çıkarmayın. Bu şekilde gittikçe yokluğuna alışabilir daha katı sınırlar çizebilirsiniz.
  • Telefonu günde en az 30 dakika kullanmamaya özen gösterin. Bu 30 dakika da sevdiklerinize veya kendinize zaman ayırın.
  • Evli ve çocuklaysanız tüm aile için evde telefon kullanılmayacak yerler belirleyin. Bu yasak bölgeler aile bireylerini birbirine yakınlaştıracak ve bağımlılığı engelleyecektir.
  • Telefon bildirimlerinizi kapatın veya sesini düşükte tutun. Telefona gelen her bildirim ve sizin kulağınızda oluşan bildirim sesi ister istemez dikkatinizi dağıtıp telefonu elinize almanıza neden olacaktır.Telefon ve sesler sizden ne kadar uzak olur ise o kadar az ilginizi çekecektir.
  • Sürekli telefonda zaman geçirmenizi sağlayan bağımlılık yaratan uygulamaları telefonunuzdan silin. Telefonunun kendisinden çok bu tür uygulamalar sizi bağımlı yapmaktadır. Özellikle mesajlaşma ve sosyal ağ platformları bağımlılık yaratmaktadır. Bu uygulamaları telefondan sildiğinizde sizde daha mutlu olacaksınız.
  • Son olarak telefonun ana ekranında sizi sürekli çeken ilginizi dağıtan uygumaları koymayın. Bu tür uygulamaları en sona atın. Gözden ırak olan uygulamaları bir süre sonra hatırlamayacaksınız bile…
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ