Temizlik Yaparken Bizi Bekleyen Tehlikeler

Temizlik Yaparken Bizi Bekleyen Tehlikeler

Temizliği takıntı haline getirip yapmadan duramayanlardansanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Çünkü temizlik yaparken birçok tehlikeyle karşı karşıya kalıyoruz. Çok basit olarak gördüğümüz ufak kazalar bizi ölüme kadar götürebilir.

İlk olarak çok masum gözüken kullanmadan temiz olduğuna inanmadığımız kimyasal malzemeler… Mesela çamaşır suyu kullandığında insanın içi müthiş bir şekilde rahatlar. Ancak bir yandan temizlerken bir yandan tüm organlarımıza zarar verir ve kanser olmamıza yol açar. Bu kimyasal maddelerle zehirlenme ev kazaları listesinde ikinci sırada yer alıyor. Tedavileri de en zor olan durumlardır. Ayrıca kimyasal maddeleri birbirine karıştırarak kullanmak yada tarihi geçmiş malzemeleri kullanmakta en büyük risklerdendir.

Temizlik sırasında yerleri sildikten sonrada dikkat etmemiz gerekenlerden biri kayarak düşmek. En kolay ve sık rastlanan kazalardan biri olan düşmek, düşerek hayatını kaybeden bir çok insan vardır. Bu kazaların sonuçları çok ağır olabilir. Terlik, kumanda, mobilya kenarları konusunda dikkatli olmamız lazım çünkü bunlar kazalara sebep olacak başlıca nedenlerdendir.

Diğer bir kaza sebepleri de cam silmek... Genelde dikkatsiz bir şekilde cam kenarlarına çıkılıp cam silerken düşen çok sayıda insan var. Bu tarz temizliklerde cam dışına çıkmak yerine uzun sopalarla camları silmeliyiz. Diğer türlü çok büyük riskleri vardır.

Kendimizi temizliğe kaptırıp koltuk, yatak vs. kaldırarak bel fıtığı gibi hastalıklara yakalanabiliriz. Bunlar içinde aynı şekilde yerlerinden kaldırmak yerine altına uzatılabilen temizlik aletleriyle temizlenmelidir.

Ayrıca temizlik sırasında su dolu kovalarımızı kesinlikle ortalık alanlarda bırakmamalıyız. Çünkü çocuklar hemen ulaşıp oyun haline dönüştürebilirler. Bu şekilde birçok çocuk boğulmuştur.

Oda spreyleri evimizi temizledikten sonra temizlik kokusunun daha fazla kalması için hemen sıkarız ama aslında ne kadar tehlikeli kokularla burun buruna olduğumuzu bilmeliyiz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ