Tüp Bebek Merkezine Nasıl Başvurulur?

Tüp Bebek Merkezine Nasıl Başvurulur?

Bebek sahibi olmak için tüp bebek merkezlerine başvuran çiftlerin, bu işlem için gerekli koşul ve kriterleri bilmeleri gerekir. Merkeze gelen çiftlere öncelikle hem fiziksel hem de duygusal olarak birtakım fedakârlık gerektiren testler uygulanmaktadır. Bu testler uygulanmadan önce çiftlerin her birinin daha önceden yapılmış tedavileri ve tetkikleri araştırılırken, neden ne ise buna yönelik fikir edinilip aynı tetkiklerin bir daha tekrar etmesinin de önüne geçilmiş olunacaktır. Çiftlerin özellikle ilk aşamaya birlikte katılmaları, durumlarının ve tetkiklerin yapılıp değerlendirilmesi açısından önem taşır. İlgili doktor, kadına ve erkeğe ayrı ayrı sorular sorar.

Kadının adetini düzenli görüp görmediğini, üreme sisteminde olabilecek enfeksiyon durumunun tespitini, anormal adet kanamalarının olup olmadığını, düşük gibi hastalık veya rahatsızlıkların yaşanıp yaşanmadığı gibi sorunları irdelerken; erkeğe de, genital sistem yaralanmaları, ameliyatlar, ilaç kullanımı ve uygulanan tedavilerle açısından sorular yöneltmektedir. Tüp bebek tedavine başlamadan önce anne adayı psikolojik olarak kendini hazır hissetmelidir. Bu sayede başarı oranı daha da yükselecektir. Baba adayının da bu durumda anne adayına karşı destekleyici olması gerekir. Bu noktalara dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.

Bu sorulara net olarak cevap verebilmeleri için çiftlerin işlemi uygulayacak doktora ve ekibine güven duymaları önemlidir. Aksi takdirde, doktordan çekinebilir, her şeyi paylaşamayabilirler. İlk görüşmede hastaneye gelen çiftlerin dışında muayene odasında yabancı başka kimsenin olmaması, onların kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlar.

Tüm soruları açıkça yanıtlayabilmeleri tüp bebek tedavisinin başarılı olmasında çok büyük rol oynar. Kadının değerlendirilmesi aşamasında, genel muayene ve üreme organlarına yönelik muayene ciddi bir tetkik sürecidir. Bu muayenede kısırlık ihtimali söz konusu olmuşsa, nedeninin saptanması açısından ipucu teşkil edebilecek bulgu ve veriler saptanabilir.

 

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ