Canım Anne

Türkiye Sular Coğrafyası Haritaları

Türkiye Sular Coğrafyası Haritaları

Türkiye Sular Coğrafyası Haritası sayesinde ülkemizde bulunan tüm akarsu ve göllerin hakkında bilgi sahibi olabilir, hangi bölgelerde bulunduğunu öğrenebilirsiniz.

Bir ülkenin su kaynakları o ülke için yaşamı devam ettirme açısından oldukça önemli bir unsurdur. Akarsular ve göller korunması, dikkatli kullanılması gereken kaynaklardır. Türkiye nüfusu arttıkça akarsu ve göllerin miktarları, hazneleri de azaltmaktadır.

Türkiye Sular Coğrafyası Haritalarında Türkiye’de hangi bölgede kaç adet akarsu ve göl var, bulunan akarsuların havzaları, kuruyan veya kurutulan akarsular hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kızılırmak, Seyhan, Göksu, Büyük Menderes, Küçük Menderes, Dicle, Ceyhan, Yeşilırmak Türkiye’nin en önemli su kaynakları arasında yer almaktadır. Akarsuların ve göllerin hangi sınırlarda başlayıp hangi sınırlarda bittiği bilgisini de Türkiye Sular Coğrafyası Haritası üzerinden öğrenebilirsiniz.

Türkiye Sular Coğrafyası Haritaları fiziki haritalardır. Türkiye’de bulunan su kaynaklarının fiziki önemlerini, yerlerini, miktarlarını göstermektedir. Göller oluşumuna göre farklı kategorilere ayrılmaktadır. Göller oluşumuna göre karstik, tektonik, krater, kıyı set, volkanik set, heyelan set, tektonik karstik gibi çeşitlere ayrılmaktadır.

Türkiye Sular Coğrafyası Haritaları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ