1 Günde Ne Kadar Ekmek Tüketilmeli?

1 Günde Ne Kadar Ekmek Tüketilmeli?

Ekmek ülkemizde genelde en vazgeçilmez besindir. Kendimizi bildik bileli 3 öğün yemeğin yanında demirbaştır ekmek. Peki bu denli çok yediğimiz ekmeği günde ne kadar tüketmeliyiz biliyor muyuz? Fazla kilosu olan herkes ekmek yemeyi bırakacağını dile getiriyor hep. Ancak ekmek ile birlikte şeker, lifler, vataminler de vücudumuza giriyor. Tabi bu ekmeğin undan arındırılmış veya kepek ekmek olduğunu varsayıyoruz. Beyaz ekmeği her şekilde soframızdan uzak tutmalıyız.

1-gunde-ne-kadar-ekmek-tuketilmeli-3

Tüketeceğimiz ekmek miktarını iyi ayarlamak için bilincine varmamız gereken konu; ekmeği doymak için araç olarak görmek yerine, vücudumuzun enerji ve şeker ihtiyacını karşılaması için yemeğin yanında tükettiğimiz bir besin olarak görmemiz gerekliliğidir.

Eğer tahıl ürünleri tüketmiyorsanız, ekmeğe ihtiyacınız yok demektir. Günde bir iki dilim ekmek yeterli olacaktır. Hiç ekmek yememek doğru bir alışkanlık değildir. Çünkü ekmek kan şekerimizi dengelemenin yanı sıra sinir sistemi için gerekli olan vitaminleri de sağlıyor. Ayrıca beyin için gerekli olan enerjiyi de vücudumuz ekmekle alır.

1-gunde-ne-kadar-ekmek-tuketilmeli-2

Pilav veya patates yediğiniz bir gün 6 dilim ekmek fazla gelir; ancak bolca sebze yediğiniz gün 10 dilim ekmeği tüketebilirsiniz.

Sağlıklı bir insanın günde 6 ila 8 dilim ekmek yemesi normaldir. Ancak et, makarna, bulgur, pilav gün içinde çok tüketiyorsanız, dilim sayılı 3 dilime kadar düşürülmelidir. Zayıflamak için hiç ekmek yemeyenler kesinlikle bu fikirden hemen vazgeçmeliler. Sabah ve öğlen ekmek yenmezse, öğleden sonra şeker fırlaması olacaktır. Kepek, çavadar, yulaf veya buğday ekmeği tercih edildiği sürece zararı olmayacaktır. Bildiğiniz gibi bu ekmekler b vitamini bakımından zengindir ve lif kaynağıdır.

1-gunde-ne-kadar-ekmek-tuketilmeli-1

Ekmek vücudun ihtiyacı olan karbonhidratı tamamlar. Ekmek tüketilmediği takdirde vücudumuz kaslarda birikmiş karbonhidratı yakacak, bu da vücudumuza zarara verecektir.

1-gunde-ne-kadar-ekmek-tuketilmeli-4

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ