Bayatlayan Ekmekleri Değerlendirmenin 5 İpucu

Bayatlayan Ekmekleri Değerlendirmenin 5 İpucu

Aslında ekmeklerin bayatlamasını önlemek en doğrusu olacaktır. Ancak hemen hepimizin evinde bayatlayan hatta bazen bayatladığı da unutulduğundan çöpe giden ekmekler olmuştur. Ekmekleri çöpe attıktan sonra vicdan azabı yaşamayan var mı aramızda? Çoğumuz “Evet” demişizdir eminim. İşte bu vicdan azabını yaşamamak için yeteri kadar ekmek almakta her zaman fayda var. Ancak diyelim ki ekstra bir durum oldu ve ekmeklerimiz bayatladı. Bayatlayan ekmekler nasıl değerlendirilir? Hemen anlatalım. Bayatlayan ekmekler için 5 ipucunu aşağıda sizler için sıraladık.

bayatlayan-ekmekleri-degerlendirmenin-5-ipucu

  • Çoğumuzun sıkça başvurduğu bu yöntem en kurtarıcı yöntemdir aslında ve kolaydır da… Bayat ekmekleri küp küp doğrarız ve fırında pişirip kıtır ekmek parçacıkları elde ettikten sonra çorbalarımızda kullanırız. Kıtır ekmeklerimizi bir buzdolabı poşetine koyarak buzdolabında hatta buzlukta bile muhafaza edebiliriz.

bayatlayan-ekmekleri-degerlendirmenin-5-ipucu

  • Evde taze ekmek yok! Sadece ekmek kutusundaki bayat ekmekler mi var? Hemen ekmeklerimizin üzerine elimizle su serpiyoruz ve fırına atıyoruz. Yanmamasına dikkat ediyoruz. Fırında çıkarttığımız ekmeklerimiz hem de yumuşacık olur.
  • Bayatlamış ekmekleri değerlendirmenin bir başka yöntemi de kaynayan suyun buharında yumuşatmaktır. Ocağa bir tencereye su koyuyoruz. İçine düşmeyecek şekilde de bütün bayat ekmeğimizi tencerenin ağzına koyuyoruz. Ekmeklerimiz yumuşacık oluyor.

bayatlayan-ekmekleri-degerlendirmenin-5-ipucu

  • Bayatlayan ekmekler dilim dilim kesilerek nefis ekmek tatlısı yapılabilir. Eskiden annelerimiz çok yapardı hatırlarsanız. Bayat ekmeklerden ekmek tatlısı yaparak hem anılarımızı tazelemiş oluruz, hem de bayat ekmeklerimizi değerlendirmiş oluruz.

bayatlayan-ekmekleri-degerlendirmenin-5-ipucu

  • Ekmek kurusunda unutulan bayat ekmekleri değerlendirirken başvurulacak bir diğer yöntem ise çeşitli soslar yaparak fırına vermek ve kahvaltılarda aile fertlerine sunmaktır. Ancak buradaki püf noktası sosları yaparken kimin ne sevip sevmediğini göz önünde bulundurmaktır ki; ekmeklerimiz yine ziyan olmasın.

bayatlayan-ekmekleri-degerlendirmenin-5-ipucu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ