Bayramda Yoksulları Sevindirmek

Bayramda Yoksulları Sevindirmek

Bayramda Yoksulları Sevindirmek

 Ramazan demek sadece oruç tutmak, aç kalmak demek değildir. Ramazan ayının bilincinde olmak, yardımlaşmak, yoksulları sevindirmek, bir yetimin yüzünü güldürmek, paylaşmak da bunlara dahildir. Sizler de bu ramazan ayının bilincine vararak yoksulları sevindirdiyseniz buna bayram günlerinde de devam etmelisiniz.

Ramazan demek sadece aç kalmak değil, aç kalırken de açın halinden anlamak demektir. Bunun için sadece oruç tutup tüm vazifelerinizi yerine getirmiş gibi düşünmek yerine bu kutlu ayı en iyi şekilde değerlendirmelisiniz. Ramazan ayından sonra gelen Ramazan Bayramı’nda da yoksul olduğunu bildiğiniz çevrenizdeki kişileri sevindirerek mutlu bir bayram geçirmemelerini sağlamak size iç huzuru açısından çok şey katacaktır.

bayramda-yoksullari-sevindirmek

Ramazan Bayramını Yardım Ederek Geçirin

Nasıl ki bir anne evladının yüzüne bakarak aç mı tok mu olduğunu anlayabiliyorsa bir müminde bir başka müminin aç olup olmadığını böyle anlamalıdır. Bunu yapabilmek için ise o bilince ermiş olmak, kalben iman dolu olmak gereklidir.

Yoksullara yardım etmek bayramda yapabileceğiniz en iyi iyiliklerden biridir. Yoksullara yardım ederken gücünüz neye yetiyorsa onu yardım etmelisiniz. Hadislerde söylendiği kadarıyla eğer ki yardım edemeyecek durumda iseniz tatlı sözünüzü esirgemeyiniz. Bir yetimin başını okşamak, bir çocuğun yüzünde gülümseme olmak da iyiliklere dahildir.

bayramda-yoksullari-sevindirmek

Yapılan İyilik Gizli Kalmalı

Yoksullar için yapmış olduğunuz iyilikleri, yardımları asla başına kakmamalı, sizin var olup, onların yok olmasından ötürü küçük görmemelisiniz.

Peygamberimiz şöyle buyurmuştur. 3 kişi vardır ki Allah onların yüzüne kıyamet günü bakmayacaktır. Onlara bir azap vardır. Bu 3 kişiden biri ise verdiğini başa kakan kimsedir. Sağ elinizin verdiğini sol eliniz bilmemeli ki anlamı olsun.

bayramda-yoksullari-sevindirmek

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ