Bebek Eşyalarını Nasıl Temizleriz?

Bebek Eşyalarını Nasıl Temizleriz?

Bebeklerimiz bizim en kıymetlilerimizdir. Hassas bedenlerine mikrop girmesin ve sağlıkları bozulmasın diye elimizden geleni yaparız. Vücutlarının temizliği kadar kıyafetlerinin, oyuncaklarının, eşyalarının temizliği de oldukça önemlidir.

Biberonun temizliğine dikkat edin. Biberonun içindeki süt kalıntıları zamanla bakteri üretir. Eğer biberonu iyice temizlemezseniz, bu bakteriler biberondan bebeğinizin vücuduna girebilir. Bu yüzden düzenli olarak biberonu elinizde yıkamalı ve yıkarken sıcak su kullanmalısınız. Bebek 1 yaşını geçtikten sonra bulaşık makinenizde yıkamaya başlayabilirsiniz.

bebek-esyalarini-nasil-temizleriz-4

Kıyafetleri mümkün olduğu kadar fazla sıcakta yıkayın. Etikette belirtilen talimatlara göre hareket edebilirsiniz. Alt ve üst giysilerini, iç çamaşırlarını ayrı ayrı yıkamak daha doğru olur. Ayrıca kendi kıyafetlerinizden de ayrı yıkamanızı öneriyoruz. Alerjik reaksiyona sebep olmaması açısından durulama işlemini iki kez yapmanız da daha sağlıklı olacaktır. Kıyafetlerin yıkandıktan sonra güneşte kurumasına izin verin. Bebeklerinizin kıyafetlerini kurutma makinelerinden de uzak tutmalısınız. Çünkü kurutma makineleri bakteri oluşumuna yol açar.

bebek-esyalarini-nasil-temizleriz-3

Yeni aldığınız kıyafetleri de bebğinize giydirmeden önce mutlaka yıkayın. Ayrıca bebeklerin cildi hassas olduğundan kimyasal içermyen ya da az kimyasal içeren deterjanları tercih etmelisiniz.

bebek-esyalarini-nasil-temizleriz-1

Oyuncakların temizliği de önemlidir. Yere düşen oyuncakları aslı direkt bebeğinizin eline vermeyin. Tüy bırakmayan ıslak temiz bir bezle silin. Ağızına alabileceği plastik oyuncakları kaynar suya batırıp mikrobunu alın. Soğuduktan sonra bebeğinize verebilirsiniz. Ancak oyuncağın hasar görmediğinden emin olun. Oyuncakları belirli aralıklarla sirke su karışımıyla silip 15 dakika bekleyin, sonra karışımı oyuncağın üzerinden silin. Ayrıca karbonat su karışımını da oyuncakları temizlemede kullanabilirsiniz.

bebek-esyalarini-nasil-temizleriz-2

Bebek havluları, bezleri, yatakları da ön ıslatma yapılarak granül sabun ya da sıva deterjanla yıkanmalıdır. Pike ve battaniyeleri ise, yedi litre suya iki yemek kaşığı yumuşatıcı kattıktan sonra bu suyun içine basın. Bir gece bekletin. Soğuk suda durulayın.

bebek-esyalarini-nasil-temizleriz-5

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ