Canım Anne

Bitki Nasıl Dikilir?

Bitki Nasıl Dikilir?

  Bitki yetiştirmek için öncelikle nasıl dikildiğini ve hangi koşullarda yetiştirilmesi gerektiğini iyi bilmeliyiz. Her bitkinin dikilme şekli ve yaşama koşulları farklıdır. Bu yüzden bunları dikkate alarak dikmemiz daha doğru olacaktır.

bitki-nasil-dikilir-5

Çiçek, bitki dikimi özellikle yaz ve bahar aylarında yapılması daha doğru bir zamanlama olacaktır. Bitki dikimi yapılmadan önce hangi koşullardan daha iyi yetiştiği hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Her bitkinin sıcaklık, su, ışık gereksinimi farklılık göstermektedir. Dikeceğiniz bikrinin ışık isteyip istemediği hakkında detaylı bilgi almalısınız. Daha sonra ise nasıl topraktan hoşlandığına dikkat etmelisiniz. Bitkiler ve çiçekler daha çok geçirgen toprakta sağlıklı gelişme göstermektedir. Bitkiler aşırı sıcak havalarda kesinlikle sulanmamalıdır. Sulama için sabah ve akşam saatleri daha ideal olacaktır.

bitki-nasil-dikilir-4

Çiçek veya bitki dikimi eğer saksıda gerçekleşecek ise uygun toprak ve saksı seçimi yapılmalıdır. Toprak seçerken geçirgen bir yapıya sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Geçirgen toprak tercih ederseniz bitkileriniz daha sağlıklı ve çabuk büyüyecektir. Saksınızın dibi delikli olmalıdır. Bitkiler fazla gelen suyu buradan dışarı atabilmeli ki çürüme gibi bir durum ile karşı karşıya kalmayınız.

bitki-nasil-dikilir-3

Saksının büyüklüğü bitkinin rahatlıkla genişleyip büyüyebilmesi için elverişli olmalıdır. Dar bir saksı seçimi yaparsanız bitkinizin gelişimini olumsuz yönde etkilemiş olursunuz. Bunun için saksı seçimine dikkat etmelisiniz. Bitkinizin rahatlıkla genişleyebileceği geniş bir saksı tercih ederseniz daha doğru bir tercih yapmış olursunuz.

bitki-nasil-dikilir-2

Bitki dikeceğiniz zaman uygun koşulların ve şartların oluşmasına dikkat etmeniz olumlu sonuçlar almanız için önemlidir. İlk olarak dikim yapmak için yaz veya bahar aylarını tercih etmiş olmanız, dikeceğiniz bitkiyi iyi tanıyor olmanız yani su, sıcaklık, toprak ve ışık isteği ne şekilde bunu iyi bilmeniz gerekmektedir. Bunun dışında her bitki farklı toprak özelliklerinde yetişse de genel olarak geçirgen özellikteki toprakta daha iyi ve sağlıklı büyüyecektir.

bitki-nasil-dikilir-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi:

Sitemizde yüzlerce örgü modelleri ve yüzlerce bebek örgülerinin, çeyizlik lif modelleri nin videolu anlatımlarını bulabilirsiniz. Sitemizde şu içerikler bulunmaktadır.

Örgü Modelleri Lif Modelleri Havlu Kenarı Modelleri İğne Oyası Modelleri Dantel Modelleri Amigurumi Modelleri Kanaviçe Modelleri Kendin Yap Kendin Yap Fikirleri Kolay lif modelleri

Bebek Yelek Modelleri Yelek Modelleri Bebek Elbise Modelleri Bebek Patik Modelleri Bebek Şapka ve Bere Modelleri

En çok sevilen örgüler Çeyizlik örgü modelleri Amigurumi tarifleri Dıy fikirleri Geri dönüşüm fikirleri Kolay yemek tarifleri Okul öncesi çalışmaları okul öncesi