Bu yöntem ile sardunya çiçeğini çoğaltabilirsiniz

Bu yöntem ile sardunya çiçeğini çoğaltabilirsiniz

Sardunya çiçeği bakımı ve renk çümbüşü olarak daha çok tercih edilen çiçek türlerindendir, bu yazımızda ve aşağıda sizinle paylaştığımız videoda sardunya çiçeği çoğaltımının nasıl olduğınu öğreneceksiniz. Kendi uyguladığımız bizzat başarılı bulduğumuz yöntemlerden biri ise dalından sardunya çoğalta işlemidir.

Sizlerde sardunya çiçeklerinizin görsellerini facebook, instagram ve tiwitter sayfalarınızdan paylaşırken şu etiketler ile paylaşırsanız seviniriz @canimannecom #sardunyam

Sardunya dalından nasıl çoğaltılır?

Sandunyanın en uzun ve sağlıklı dalından dikkatli bir şekilde bitkiden ayırın ve oda sıcaklığında, ışık alan bir yerde suyun içinde bir süre bekletin. Önerimiz 4 günde bir suyunu kökler çıkana kadar değiştirin. Mevsim durumuna göre 15 gün içinde köklenmesi için suda bekletilen dalın alt kısımlarında köklenmeler olacaktır.

Sardunya dalından tutar mı?

Sardunya çiçeğimizin yukarıda belirttiğimiz şekilde köklendirme işlemi gözle görünür derecede olduğunda. Sıra geldi saksımıza dikmeye saksımıza çiçek toprağı diye bilinen her yerde satılan torf karışımlı toprağa ekebilirsiniz .Torflu toprağa ekerken köklenen damarları kırmamaya veya zarar vermemeye özen gösterin.

Tüm bu işlemlerin ardından tabiki can suyunu verelim, artık sardunyamızın büyümesini ve çiçek açmasını bekleyeceğiz.

Dalından sardunya çoğalma işlemine sardunya çelik denir, bu işlemlerin ardından kötü bakılmadığı sürece herhangi bir unsur zarar vermez ise kesinlikle tutacaktır. Benim gibi acebi bile 10 dikimden 8’inde başarılı olmuştur. Makale içinde görünen sardunyalar kendi yetiştirmiş olduğum sardunyalardır.

Sardunya hangi ayda çoğaltılır?

Sardunya dikmek ve çoğaltmak için en uygun zaman soğuk ve don tehlikesinin olmadığı zamandır. Yani mayıs ayıdır.

Sardunya yapraktan nasıl çoğaltılır?

Bu yöntemi çok doğru bulmuyorum başırı oranı çok düşük tavsiye etmiyorum.

Sardunyayı ne coşturur? Sardunya nasıl coşar?

Sardunya çiçeklerimi canlandırmak için ben kahve telvesi, haşlanmış yumurta suyu, 1 gün suda beklemiş muz kabuğu gibi doğal gübre yaparak çoşturuyorum.

Sardunyanın çok çiçek açması için ne yapmalı ?

Sardunyanın kurumuş dallarını, yapraklarını ve çiçeklerini temizleyin. Saksının dibinde kesinlikle su birikmesin çürümesine sebep olabilir. Uygun güneş ışığı ve haftada bir toprağın nemine göre de su verirseniz kesinlikle çiçek açacaktır.

Sardunya yapraktan çoğaltılır mı?

Sardunya çoğalma yöntemlerinden biride sardunya yapraktan çoğaltma yöntemidir, bu yöntem tavsiye etmiyorum, çok zor ve tutma orarı çok düşüktür.

Sardunya direk dikilir mi?

Evet sardunya direk dikilir ancak sağlıklı köklenmeler için yukarıda belirttiğim önerileri mutlaka göz önünde bulundurun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ