Çiçek Kurutmanın Püf Noktaları

Çiçek Kurutmanın Püf Noktaları

   Çiçek kurutma aslıda çok hoş olabilecek bir dekor parçası olabilir. Sevdikleriniz için her zaman ne hediye alacağınız konusu zor bir karar olmuştur. Kurutulmuş bir çiçek hem sizin anılarınızı saklamanızı sağlarken aynı zamanda şık bir dekorasyon parçası da olabilmektedir. Kadınlar canlı çiçeklere bayılırlar. Ancak onları olduğu gibi saklayabilmek beceri istemektedir.

cicek-kurutmanin-puf-noktalari-5

Sevdiğimiz, beğendiğimiz çiçekleri yıllarca aynı güzelliğinde saklamak, görmek isteriz. Sizin için hatırası olan çiçekleri kurutmak istiyorsanız bazı püf noktalarına dikkat etmeniz iyi olacaktır. Kurutulacak çiçeğin renginin ve şeklinin bozulmaması en önemli kuraldır. Çiçek kurutmak istiyorsanız doğru zamanda toplanmasına dikkat etmelisiniz.

cicek-kurutmanin-puf-noktalari-4

Birçok farklı kurutma yöntemi vardır. Bunlardan bazıları hava ile kurutma, presleyerek kurutma, kumda kurutma, silisyum ile kurutma gibi türleri mevcuttur. Her çiçeğin kurutma yöntemi birbirinden farklıdır. Ancak en doğal kurutma yöntemi hava ile kurutma yöntemi olacaktır. Öncelikle leylak, şakayık ve gül gibi çiçekleri kurutacaksanız eğer açmamış olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer açmış bir gül demetini kurutursanız mutlaka yaprakları dökülecek ilk gün ki halini koruyamayacaktır.

cicek-kurutmanin-puf-noktalari-3

Gül, leylak veya şakayık çiçeklerini kurutmak istiyorsanız. Henüz açmamış olanları toplayıp veya satın alıp baş aşağı gelecek şekilde sıcak bir yere asmanız doğru olacaktır. Kalorifer peteğinin üstüne asmanız daha çabuk sonuç almanızı kolaylaştırır.

Hazeren çiçeği kurutmak istiyorsanız henüz açmamış olmasına dikkat ederek baş aşağı şekilde asarak karanlık bir alanda kurumaya bırakmanız en doğrusu olacaktır.

cicek-kurutmanin-puf-noktalari-2

  Enginar kurutmak için ise sapı ile beraber satın almanız gerekmektedir. Bir ızgaranın üzerine yerleştiriniz. Beklerken çiçek açacak ve çiçekleri ile beraber kurumaya devam edecektir.

Ihlamur çiçeği, bitkisi ise haziran ayında toplanmalı ve çiçekleri ayrılarak buket haline getirilip bu şekilde kurumaya bırakılmalı ve saklanmalıdır.

cicek-kurutmanin-puf-noktalari-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ