Çocuğunuzun Sevdiği Kitapları Bulmanın Yolları

Çocuğunuzun Sevdiği Kitapları Bulmanın Yolları

Çocuğunuzu bilgisayar ve televizyon ekranlarından uzak tutup kitap okumaya nasıl yönlendirebilir ve seveceği kitapları nasıl bulabilirsiniz? Sizde bu sorular ile uğraşmak zorunda iseniz yazımız tam size göre diyebilirim.

Çocuğunuzun ilgilerini desteklemek bu konu da oldukça önemli bir detaydır. Çocuklar ilgisi olmayan konularda kitap okumak istemezler. Onları bu konuda zorlamayın. Onun yerine seveceği kitaplar bulup hediye edebilirsiniz. Fantastik kitaplardan hoşlanan bir kızınız varsa onun için periler, cadıların olduğu hikaye kitapları hediye edebilirsiniz. Emin olun okumak için can atacaktır. Oğlunuz spor ile ilgili ise onun için tuttuğu takımın tarihçesi ile ilgili kitaplar satın alabilirsiniz.

Sizde kitap okuyarak çocuklarınıza iyi örnek olmalısınız. Siz elinize hiç kitap almıyor ama çocuklarınızın kitap okumasını istiyor ve diretiyorsanız bu konu da pek başarılı olamazsınız. Çocuklarınızın sevdiği kitapları bulmak için yerel kütüphanelere bakabilirsiniz. Oradaki görevliler sizlere çocukların hani kitaplardan daha fazla ilgili oldukları konusunda iyi bir yönlendirme yapacaklardır.

Evinizde mini bir kütüphane kurun. Bu çocuklarınıza okuma fikri aşılamış olacak ve istedikleri zaman kitaplar ellerinin altında olacak ve diledikleri kitapları seçme şansı olacaktır. Daha önce okuduğu kitapları gördüğünde onları okurken ne kadar eğlendiğinin farkına vararak daha fazla kitap okuma isteği içerisine girecektir.

Çocuğunuzun bilgisayarda vakit geçirmeyi çok seviyorsa onun için sevdiği yazarların birkaç web sitesini bularak abone olabilir ve internet üzerinden kitap okumasını destekleyebilirsiniz. Bu yöntem bilgisayar ile iç içe olan çocuklar için oldukça etkili bir yöntemdir.

Çocuğunuzun kitap okuma saatlerini bir maceraya dönüştürebilirsiniz. Masanın altında veya evinize yaptığınız mini bir çadırın içerisinde okuma yapabilirsiniz.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ