Çocuklarınızın Oyun Hamurunu Artık Evde Yapabilirsiniz

    Çocuklar oyun hamuru ile oynamaya bayılırlar. Ancak hazır olarak alınan oyun hamurları her ne kadar pratik olsa da sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. İçerisinde çeşitli boyalar ve kimyasal içeren oyun hamurları çocuklarınız için tehlikeli olabilir. Anne babalar olarak onlar için en iyisini en doğrusunu seçmek ve onlara sunmak zorundayız. Bu yüzden oyun hamurunu evde kendiniz rahatlıkla yapabilirsiniz. Hem doğal hem de çocuklarınız için sağlıklı olan ev yapımı oyun hamuru yapmak oldukça da basit bir işlemdir.

evde-oyun-hamuru-yapimi-5

   Ev yapımı oyun hamuru malzemeleri şu şekildedir. 1 su bardağı un, 1 su bardağı ılık su, 1 tatlı kaşığı sıvıyağ, bir miktar tuz, gıda boyası, 2 çay kaşığı nişasta bu uygulama için yeterli olacak olan malzemelerdir. Her evde bulanabilecek olan bu malzemeleri edindikten sonra yapım aşamasına geçebiliriz. Yaparken çocuklarınız ile beraber yapabilirsiniz. Böylelikle yapım aşamasına da birebir tanıklık etmiş olurlar.

evde-oyun-hamuru-yapimi-4

   Oyun hamuru yapılışı ise şu şekildedir. Bir kabın içerisine gıda boyası haricindeki tüm malzemeleri yerleştiriniz. Bu malzemeleri pürüzsüz bir kıvam alana kadar ocakta kaynatınız. Yaklaşık olarak 1-2 dakika kadar sürekli karıştırıp iyice karışmasını ve kıvamını almasını sağlayınız. Daha sonra ise ocaktan alıp biraz soğumasını bekledikten sonra iyice karışmasını sağlamak için bir müddet yoğurun.

evde-oyun-hamuru-yapimi-3

Yapmak istediğiniz renklere göre küçük bezelere ayırınız. Bezelere ayırdığınız hamurun içine ise istediğiniz renklerdeki gıda boyasını ekleyerek bir müddet daha yoğurup iyice renk almasını ev karışmasını sağlayınız. Yoğurma işlemi bittikten sonra ise yapmış olduğunuz oyun hamurlarını hava almayacak bir kabın içerisine koyunuz. Oyun hamurunuz artık hazır demektir. Çocuklarınız için güvenle kullanabilirsiniz.

evde-oyun-hamuru-yapimi-1

Yaptığınız oyun hamurları kuruyup kullanılmayacak hale geldiğinde ise yenilerini yapabilirsiniz.

evde-oyun-hamuru-yapimi-2

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ