Depremde Okunacak Dualar, Doğal Afetlerde Okuyabileceğimiz Dualar

Türkiye’de aktif fay hatları sebebiyle sık sık depremler meydana gelmektedir. Son olarak Kahramanmaraş’ta yaşanan büyük depremlerin ardından deprem duası birçok kişi tarafından araştırılmaya başlandı.

İnsanoğlu aciz bir varlık olduğu için deprem gibi büyük afetler yaşadıklarında ellerinden hiçbir şey gelmez. Bu nedenle Yaratıcıya sığınıp dua ederler. Küçükten büyüğe herkes Kurtulmak için Allah’tan medet ummaktadır.

Yaşanan deprem felaketinin ardından, “Deprem duası nedir, nasıl okunur?” soruları gündeme geldi. İşte deprem anında okuyabileceğiniz bazı dualar ;

Peygamberimizin Doğal Afetlerden Korunmak İçin Okunmasını Önerdiği Dua ;

İbni Abbas (r.a) rivayetine göre, Peygamber Efendimiz (SAV)’in kendisine ” Ya Rasulallah başım dertten kurtulmuyor. Afet ve musibetlerden korkuyorum.” denildiğinde sabahları şu duayı okumasını tavsiye etmişti : “Bismillahi ala nefsi ve ehli ve mali.”

Dertlerin, belaların gitmesi için bolca istiğfar okumak da son derece faydalıdır. Hadis-i şerifte, (İstiğfara devam edeni, çok okuyanı, Allah-u Teala, dertlerden, sıkıntılardan kurtarır. Onu, hiç ummadığı yerden rızıklandırır.) buyuruldu.

Kaza Bela Ve Felaketten Korunmak İçin Okunacak Dualar

Peygamber Efendimiz (SAV)’in kaza ve beladan korunmak için okunmasını önerdiği dua şu şekildedir ;

” Bir kimse her gün sabah akşam şu duayı üç defa okursa, ona kaza bela gelmez.” (Ebu Davud, Edeb, 5/324; İbni Mace, Dua, 3869)

OKUNUŞU : “Bismillahi hayril Esmai. Bismillahillezi la yedurru ma’a’smihi şey’ün fil ardı vela fissemai ve hüves Sem’iul Alim.”

ANLAMI : “O Allah’ın ismiyle (akşamladım) ki, O’nun ismiyle birlikte ne yerde, ne de gökte hiçbir şey zarar veremez. O ki hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.

Doğal Afetlerden Korunmak İçin Okunacak Dua ;

OKUNUŞU : “Allahümme la tektülna bi gadabike vela tühlikna bi azabike ve afina kable zalik”

ANLAMI : “Allah’ım, bizi gazabınla öldürme. Azabınla helak etme. Bunlardan önce bize afiyet ver.

Depremde Okunacak Dua ;

OKUNUŞU : “Allahümmâğfezni min beyni yedeyye ve min halfi ve an yemini ve an şimâlî ve min fevkî ve eûzü biazametike en uğtâle tahtî.”.

ANLAMI : “Allah’ım! Önümden, arkamdan, sağımdan, solumdan, gökten ve yerden gelebilecek bütün felaketlerden beni koru.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ