Deri Koltuktan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Deri Koltuktan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkartılır?

Evlerimizde en göze çarpan eşyalarımız koltuklarımızdır. Tarzımızı, sevdiğimiz renkleri ilk önce koltuklarımıza yansıtırız. Fazla yer kapladığı için ve işlev olarak da en çok kullanılan eşyamız koltuklarımız olduğu için üzerinde ağarma ya da bir leke gördüğümüzde çok rahatsız oluruz. Okula giden çocukların ders çalışırken, daha küçüklerin ise ellerine aldıkları kalemle oynarken koltuklarımızda bıraktığı mürekkep izleri can sıkıcıdır. Özellikle deri koltuklarımızda lekeden daha çok korkarız. Çünkü  deri bekledikçe mürekkebi iyice içine çeker. Ama bunlar çözümsüz lekeler değil. Şimdi bu lekelerin çözüm yollarını sıralayalım:

murekkep-lekesi-nasil-cikartilir-4

-Limon kolonyası etkili bir yöntemdir. Limon kolonyanızı beze biraz döküp lekeyi silin. Eğer limon kolonyanız yoksa limon suyunu da deneyebilirsiniz.

-Beze deterjan döküp silmeyi deneyin. Sonrasında tekrar temiz ıslak bir bezle silin. Renk ağarması olmaması açısından deterjandan sonra vazelinle de silin.

murekkep-lekesi-nasil-cikartilir-3

-Asetonla da aynı şekilde silme işlemini yapabilirsiniz. Ancak aseton koltuğunuzda deformasyona yol açmasın diye deri koltuğunuzu asetonun ardından vazelinle de silmelisiniz.

-Karbonatı lekenin üzerine dökün ve ovun. En etkili yöntemlerden biridir.

murekkep-lekesi-nasil-cikartilir-2

-Eczaneden alkol alıp lekenin üzerine döküp on beş dakika bekleyin. Daha sonra da temiz bezle silin. İşe yarar bir yöntemdir.

-Yarım bardak sirke ve yarım bardak sütü karıştırarak koltuğunuzu bez yardımıyla silin.

-Eğer leke yeni oluşmuşsa Arap sabunu da kullanabilirsiniz. Arap sabununu eritip, mürekkebin bulaştığı kısmı bununla silin.

murekkep-lekesi-nasil-cikartilir-1

-Çamaşır suyuyla lekeli bölgeyi silin ama sonrasında mutlaka çamaşır suyunun üzerinden nemli bir bezle tekrar silin.

-Lekeyi ıslak bez ile biraz yumuşattıktan sonra kullanmadığınız bir diş fırçasına bir miktar diş macunu sürüp, lekeli kısmı hızlı hızlı fırçalayın.

-Birkaç damla zeytinyağını lekenin üzerine döküp, yaymamaya özen göstererek bez ile silin.

murekkep-lekesi-nasil-cikartilir-5

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ