Emzirme neden çok önemli

Emzirme neden çok önemli

Anne ve bebeğin ilk iletişim kurduğu an emzirme dönemidir. Özellikle normal doğum sonrası, bebek için oldukça stresli bir dönemdir. Bu dönemi bebeğin rahat ve stressiz bir şekilde atlatabilmesinin en kolay yolu emzirmedir.

emzirme-neden-cok-onemli

Doğar Doğmaz Emzirin

Bebek doğar doğmaz anne kucağına verilmesinin sebebi ise anne ve bebeğin emzirme sırasında birbirleriyle kurdukları ilk ve en yakın iletişim sürecidir. Sezeryan doğumlar da bu durum, hem anne hem de bebek için biraz daha fazla risk taşımaktadır. İlk 6 aylık emzirme süreci ne kadar önemli olursa olsun genellikle sezeryan doğumlarda anne sütünün kesilme riski oldukça büyüktür. Anne ameliyattan çıkar çıkmaz bebeğin süt gelmese bile anneyi emmesi önemli bir durumdur.

emzirme-neden-cok-onemli

Emzirme sürelerinin ise doğru şekilde belirlenmesi de bu süreçte büyük katkı sağlar. 1 saat ile 30 dakikalık emzirme süreleri bebeğin gelişimi açısından büyük ölçüde önem taşır. Bebek için ise bu durumun önemi oldukça büyüktür. Bebek ilk doğduğu andan itibaren bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından, enfeksiyonlardan korunması adına ve huzursuzluğunu tamamen ortadan kaldırmak için emzirme çok önemlidir. Bebeğin diş, tırnak, kemik gelişimine en büyük yardımcı anne sütü olmaktadır.

emzirme-neden-cok-onemli

Bebeğe Faydaları

Anne karnından çıktığı ilk anda dünya ile uyum sağlaması oldukça zordur ancak anne ile emzirme sırasında kurmuş olduğu duygusal bağ ve güven, bebeği büyük ölçüde rahatlatan bir durumdur. Sütünüzün az gelmesi bile önemli değildir, bebeğinizi kucağınıza alıp emzirme esnasında göz göze gelmeniz bile bir süre sonra psikolojik açıdan hem sizi hem de bebeği çok mutlu edecektir.

emzirme-neden-cok-onemli

Genellikle uzmanlar tarafından 6 aylık bir emzirme süreci belirlense de siz 1 yaşa kadar ek besin destekli emzirme süreci uygulayabilirsiniz. Bebeğin sosyal ve bilişsel açısından gelişimi adına emzirmek büyük ölçüde önem taşıyor.

emzirme-neden-cok-onemli

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ