Evde Parmaksız Eldiven Yapımı

Kış aylarının vazgeçilmezi eldivenler her yaştan insana hitap ediyor. Mont ve atkılarımızı eldivenlerle tamamlayınca görsel olarak da uyumu daha çok yakalıyoruz. Son yıllarda parmaksız eldivenler daha çok tercih ediliyor. Dokunmatik cep telefonlarını daha rahat kullanabilmenin, bu parmaksız eldivenlerin tercih edilebilirliğini arttırdığını itiraz etmeliyiz.

evde-parmaksiz-eldiven-yapimi-5

Bu eldivenleri evde kendimiz de yapabiliriz. Örneğin, çoraplarımızı kullanarak nasıl yapacağımızdan bahsedelim. Elinizi çoraba geçirin. Baş parmağınız çorabınızın taban kısmında olsun. Elinizin ölçüsü şeklinde kesin. Kestiğiniz yerleri iç taraftan dikin. Dilerseniz üstünü istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.

evde-parmaksiz-eldiven-yapimi-4

Eski kazaklarınızdan da eldiven yapabilirsiniz. Yapmanız gereken çok basit. Kazağınızın kolunu, eldiveninizi istediğiniz boyuta göre kesin. Baş parmağınızın geleceği yere ufak bir kesik atıp dikin. Bu kadar basit.

evde-parmaksiz-eldiven-yapimi-3

Eğer kendiniz örmek istiyorsanız, bu da çok basit şekilde yapabileceğiniz bir yöntem. Öncelikle şişinize 41 ilmek atın.                 2 parmak lastik örün. 20 ilmek düz, 21. ilmeğin yanında 1 ilmek çıkararak hem çıkardığınız ilmegi hem de 21. ilmeği düz şekilde örün. 22. ilmeğin dibinden bir ilmek çıkarın. Bu ilmeği ve 22. ilmeği düz örün ve sıra sonuna kadar bu şekilde devam edin.

evde-parmaksiz-eldiven-yapimi-1

Yani 22şer ilmek ortadan da 1 ilmekten artan ilmek olacak şekilde ilerleyin. Arka tarafı ise tamamen ters örün ancak arttırmayın. Ortadaki arttırmalar 18 ilmek olduğunda düz taraftan 20 ilmek ördükten sonra aradaki 18 ilmeği keserek diğer 20 ilmeği düz örün. Sırayı bu şekilde tamamlayın. Arkadan 20 ilmek ters örün. Kestiğiniz boşluğu tutarak, diğer 20 ilmeğe geçin, sıkılaştırın ve yine 20 ilmek ters örerek sırayı tamamlayın. 4 parmağınızın ucu açık kalacak şekilde örgüyü düz olarak örün. 2 parmakta lastik örgü örün. İç kısmından dikip ters çevirin. Eldiveniniz hazır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ