Evde Yapabileceğiniz Basit Pilates Hareketleri

Pilates, vücudumuzu korumaya, geliştirmeye yarayan bir fizyoterapidir. Aslında pilates spordan çok terapi amaçlı kullanılır. Kas, iskelet sistemini harekete geçirir. Omurilik ve bel ağrısı çekiyorsanız özellikle yapmanız gerekir. Omurganıza esneklik kazandırarak, ağrıları azaltır. Her gün düzenli olarak yapmalısınız. Pilates hareketleri vücudunuzdaki yağları yakarak, kasları şekillendirir ve bölgesel zayıflamanızı sağlar.

Pilates başlarken zor görünebilir, aslında çok basit, keyifli ve rahatlatıcı egzersizdir. Düzenli yapıldığınızda etkisini siz de göreceksiniz. Pilates temel hareketlerini bilirseniz egzersizi kolaylıkla doğal şekilde yapmanızı sağlayacaktır. Hareketleri her gün düzenli olarak 30 – 35dk. ayırmanız yeterlidir.

İlk Olarak Göbek Hareketleriyle Başlayalım

Şimdi bayanlar düz bir zemine oturalım. Belimizi zemine yatıralım bacaklarınızı, boynunuzu, kollarınızı düz bir şekilde kaldırmaya çalışalım. Bacak, kollarınız arasındaki mesafemizi aşamalı bir şekilde daraltalım. Yukarı doğru kalkarken, derinden bir nefes alalım, bacaklarımızı indirirken, nefesi yavaş yavaş verelim. Bu hareketi başta 3 tekrar yapalım.

evde-yapabileceginiz-basit-pilates-hareketleri

Hadi Şimdi Gerilme Hareketlerine Geçelim
Şimdi sırt üstü yatalım. Kollarımız dik tutup yukarı kaldıralım. Derin bir nefes alalım, gövdemizi doğrultarak, başınızı dizlerinizin arasında olacak şekilde kalıp içinizden 5 kez sayıp bu pozisyonda kalalım. Bu arada nefes alıp verişlerinizde kontrollü bir şekilde devam ettirelim. Bu şekilde düz yatarak esnetip, başımızı dizlerimize alarak gerelim. (Bir kedi gibi gibi)  ayaklarımızda ellerimizde yukarı bakacak şekilde esnetelim. bu hareketi de başlarda 3 tekrar şeklinde her gün yapalım.

Kolaylıkla Yapabileceğiniz Hundred Hareketi
Şimdi tekrar yere sırt üstü bir şekilde uzanalım. Kollarımızı yukarıya doğru uzatalım belimizi sabit kalacak şekilde, boynumuzu ve kollarımızı kaldıralım. Boynumuzu kaldırırken derin derin nefes alalım ve yere bırakırken nefesimizi verelim. Bu hareketi de 3’er tekrar yapıp bırakalım.

evde-yapabileceginiz-basit-pilates-hareketleri

Bel Hareketi
Sırt üstü yatıp. Sanki havada bisiklete binermiş gibi pedal çevirme hareketleri yapacağız. Belimizden tutalım, bacaklarımızı ve kalçamızı yukarıya doğru  kaldıralım ve bacaklarımız yukarıdayken kontrolümüzü sağlayalım. Dizinizi, sırasıyla kıvıralım. Nefes alış – verişlerimizle birlikte pedal çevirmeye devam edelim…

Bacak Hareketleri
Oturur bir pozisyon alarak ellerimiz üzerinde bütün vücudumuzu havaya kaldıralım. Topuklarımız ile ellerimiz yere temas ettirelim.  Pozisyonumuzu bozmadan ayağımızı nefes alarak yukarı kaldıralım, nefesimizi vererek indirim. Her iki ayağımız için sırasıyla yapalım 3’er tekrar şeklinde yapalım

Ve Son Olarak Kalça Hareketiyle Devam Edelim

Yine yere oturalım. Ellerimizi arkaya alalım ve düz bir şekilde yerden destek alalım.  Pozisyonumuzu bozmadan, bacaklarımızı yukarı doğru kaldıralım. Sağ ve sol bacak olmak üzere her iki bacağımızı da aynı yöne bakacak şekilde sallayalım. Nefesimizi derin bir şekilde alıp, yavaş bir şekilde vererek hareketimizi bitirelim.

Bu hareketleri yapmaya 3 – 5 tekrara yaparak başlayıp sonraki hafta 8 – 10 tekrarla devam ettirelim. Göreceksiniz hem eklem ağrılarınız azalacak hem de güne daha zinde ve mutlu başlarken yağlarınızdan kurtulup mutlu kahkahalar atacaksınız.

evde-yapabileceginiz-basit-pilates-hareketleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ