Evdeki Kötü Kokularla Baş Etme Yolları

Biz genellikle dışarıdaki havanın egzoz kokuları, kömür gazı gibi nedenlerle evimizdeki havadan daha kirli olduğunu düşünürüz. Oysa ki evlerimizdeki hava da en az dışarıdaki hava kadar kir ve pistir. Kullanılan deodorantlar, kapalı alanda içilen sigaralar, halılardaki mikroorganizmalar, yemek kokuları ve daha niceleri evlerimizin havasının kirlenmesine etki etmektedir. Kirli havayı soluyan insanın hem sağlığı zarar görecek hem de bağışıklığı zayıfladığı için çok çabuk hasta olacaktır. Evdeki kötü hava nefes darlığı, akciğer sorunları, halsizlik gibi birçok rahatsızlığa neden olmaktadır. Bu yüzden evinizin havasını temizlemek için birkaç ipucuna dikkat ederseniz sizin için iyi olacaktır. Peki bu ipuçları nelerdir?

evdeki-kotu-kokularla-bas-etme-yollari-5

Evinizin havasını temizlemenin bir çok yolu vardır. Bunlardan bazıları şunlardır. Evinizde havayı temizleyen çiçekler yetiştirerek evinizin havasını temizleyebilirsiniz. Kurdele çiçeği, Benjamin, yel çiçeği, aşk merdiveni, bambu, aleo vera bitkileri bunlardan sadece bazılarıdır. Bu bitkilerin yetiştirilmesi de gayet keyifli ve kolaydır. Evinizin havasını bu bitkilerden birini yetiştirerek temizleyebilirsiniz.

evdeki-kotu-kokularla-bas-etme-yollari-2

Evinizin havasını temizlemek için bir diğer çözüm ise evinizi her gün en az 20 dakika havalandırmanızdır. Evinize oksijen dolmasını sağlayacağınız için evinizdeki pis kokunun ve kirli havanın kaybolmasına yardımcı olacaktır. Bunların yanı sıra evinizdeki kirli havayı yok etmek için ağır kimyasal içeren deterjanlar yerine doğal, bitkisel sabun ve sabun tozlarını kullanmanızı öneririz.

evdeki-kotu-kokularla-bas-etme-yollari-4

Evinizde çeşitli bitkiler ve çiçekler yetiştirerek evinizin havasını temizleyebilirsiniz. Hem havayı temizlemiş olacak hem de havadaki toksinlerin yok olmasını sağlayacaksınız.

evdeki-kotu-kokularla-bas-etme-yollari-3

Havayı temizleyen süs bitkilerini yatak odanıza da koymanızda hiçbir sakınca yoktur. Temiz oksijen almak sizin için hem daha sağlıklı olacaktır. Özellikle astım hastaları için evin havasının temiz olması daha da önemlidir.

evdeki-kotu-kokularla-bas-etme-yollari-1

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ