Göz Nezlesi Hakkında 7 Bilinmeyen!

Göz Nezlesi Hakkında 7 Bilinmeyen!

  Göz nezlesi göz retinasının ve tabakasının dışında gerçekleşen bir enfeksiyona bağlı olarak oluşmaktadır. Oldukça rahatsız edici ve günlük hayatı olumsuz etkileyen bir enfeksiyondur. Göz nezlesi birçok sebebe bağlı olarak oluşabilmektedir. Sebeplerinden birkaçı ise şunlardır;

goz-nezlesi-hakkinda-7-bilinmeyen

Göz Nezlesi Hakkında 7 Bilinmeyen!

 1. Göz çevresinden kaynaklanan bakteriyel bir sorundan dolayı mikrop kapması,
 2. Bazı kişilerin belli nesnelere, toza, kıyafetlere karşı alerjisi olabilmektedir. Bu alerji de göz nezlesini tetikleyebilir. Yani göz nezlesi alerji ile bağlantılı olarak da meydana gelebilir.
 3. Mevsimsel değişikliklere karşı bazı kişiler aşırı hassas olabilmektedir. Özellikle de polene alerjisi olanlar ilkbahar başlangıcında göz nezlesi ile baş etmek zorunda kalabilir.
 4. Göz nezlesine sebep olan bir diğer etken ise temizlenmeyen makyaj artıklarıdır. Makyaj artıkları göz kenarlarında birikerek enfeksiyon oluşumuna sebep olmaktadır. Bu yüzden makyaj malzemelerinizi seçerken en doğal olanları, kaliteli olanları seçmelisiniz. Aynı zamanda özellikle de yatarken güzelce temizlemelisiniz.
goz-nezlesi-hakkinda-7-bilinmeyen

Göz Nezlesi Hakkında 7 Bilinmeyen!

Göz nezlesi olan kişilerde genellikle gözün üst tabakasında iltihap, kızarıklık ve kaşıntı meydana gelmektedir. Göz nezlesinin bulaşıcı olma özelliği de bulunmaktadır. Tek gözde oluşan göz nezlesi diğer gözünüze de bulaşabilir. Diğer göze bulaşabileceği gibi birebir yakın olduğunuz kişilere de geçme olasılığı yüksektir.

 

Göz nezlesinde dikkat edilmesi gereken hususlar:

 1. Göz nezlesinden kurtulmak için kesinlikle kimyasal kullanmamanız gerekir. Sadece su ile temizliğini yapmalı, temiz kuru bir havlu ile hafifçe kurulamalısınız.
 2. Lens kullanımına dikkat edilmelidir. Lenslerden dolayı gözünüze enfeksiyon bulaşabilir.
 3. Göz nezlesi hastalığının tedavisi genellikle antibiyotik kullanımı ile mümkündür.

  goz-nezlesi-hakkinda-7-bilinmeyen

  Göz Nezlesi Hakkında 7 Bilinmeyen!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ