Halıların Tüyleri Nasıl Temizlenir?

Halıların Tüyleri Nasıl Temizlenir?

    Özellikle yeni alınmış yün halıların tüyleri etrafa yayılabilir. Özellikle de küçük çocuğunuz var ise yün artıkları sizin için daha büyük tehlike demektir. Ağzından soluk borusuna kaçabileceği için çocuklu ve astım hastası olanlar için yünlü halılar bir kabus olabiliyor. Bu yüzden halılarınızın tüylerini ve çıkan artık yün parçalarını temizlemeniz gerekir. Düzenli olacak her gün sık bir fırça ile fırçalamak iyi gelecektir.

halilarin-tuyleri-nasil-temizlenir-2

Özellikle yeni alınan yün halılarda tüylenme daha fazla olmaktadır. Eğer her gün düzenli olarak fırçalarsanız tüylenmenin bir süre sonra azaldığını, yok olduğunu göreceksiniz. Fırçalamanın yanı sıra sık sık süpürmeniz veya gırgırlamanız da iyi olacaktır. Tüylenme ve tozların daha kısa sürede yok olduğunu göreceksiniz.

halilarin-tuyleri-nasil-temizlenir-1

Halınızın üzerindeki toz ve tüylerin dağılmaması için süpürme işlemine geçmeden önce bir miktar suyun içine çamaşır yumuşatıcısı döküp cam sil ile halının üzerine sıkınız. Bir müddet bekledikten sonra süpürebilirsiniz. Bu işlemi yaptığınızda halınızın üzerindeki toz ve tüyler uçuşmayacaktır. Bunların yanı sıra yeni aldığınız halının tüyleri halen daha çıkmaya devam ediyorsa yıkamaya vermeniz daha iyi olacaktır. Birkaç kez yıkanmış halının tüyleri çıkmamaya ve dökülmemeye başlar. Sizde yıkamaya vererek bu sorundan kurtulabilirsiniz.

halilarin-tuyleri-nasil-temizlenir-4

Halınızın üstündeki tüylerden daha kısa sürede kurtulmak isteyenler için bazı çözümler vardır. bir kovanın içine sıcak su doldurun fırçanızı nemlendirerek halınızı fırçalayın. Bu işlemi haftada bir kez yaparsanız daha kısa sürede kurtulmuş olursunuz. Ancak fırçalama işlemini yaparken sıkı sıkı fırçalarsanız daha etkili olacaktır. Eğer üstten bir fırçalama yaparsanız ne yazık ki tüylenmeden kurtulamazsınız. Biraz zahmetli olsa da diğer yöntemlere göre daha kalıcı bir çözümdür.

halilarin-tuyleri-nasil-temizlenir-5

Bunları yaptığınız halde halınızda tüylenme devam ediyorsa bu halınızın kalitesiz olduğu gösterir.

halilarin-tuyleri-nasil-temizlenir-3

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. merish dedi ki:

    ben de az önce halı temizliği yaptım. önceden 1 kez yıkamıştım kesinlikle çoktu tüy kuruduktan sonra. önce ıslak fırçayla iki kat fırçaladım. sonra balkonları temizlediğimiz çekçeği ıslatarak halının üzerinden geçtim. bu çek çek acayip aldı. sanırım lastik olduğu için tüyler hep üstüne yapıştı. bu işlemi de iki üç kez tekrarladım. daha sonra da halımı sabunla yıkadım. bakalım inşallah tüy olmaz. çünkü işkence gibi. koltuklarım da koyu renk. önce çocukların üzerine ordan koltukların üzerine. kıyafetlerin hepsi tüy. baya yorucu oldu ama umarım sonuç iyi olur. halı kuruyken yapılmalıymış fırçalama ve çekme işlemi meğerse. ben de yıkayınca geçer sanmıştım. siz aynı hataya düşmeyin. daha da devam ederse artık çekçeği ıslatıp öyle temizlemeyi düşünüyorum

  2. Seval1970 dedi ki:

    Cekyat ortusunden cikan tuyler nasil cikar

  3. Canan dedi ki:

    Ben ne yaptıysam bir türlü istediğim gibi olmadı, o kadar uğraştım ve yoruldum ki sonunda şuna karar verdim. Aradım halı yıkamacıyı gönderdim ve böylecede tüm vaktim bana kaldı. Üstelik hiç yorulmadımda! Halılarım geldiğinde tamda olması gerektiği gibi temizdi. O yüzden artık evde kendin yap gibi şeylerle uğraşmıyorum, kızlarıma vakit ayırıyorum. Kimemi yaptırdım? Ardi halı yıkama diye bir firmaya.. sizede tavsiye ederim valla!

BİR YORUM YAZ