Canım Anne

Hamilelik Sürecinde Sporun Yararları

Hamilelik Sürecinde Sporun Yararları

Hamilelik sürecinde sporun yararları ve fiziksel aktivite egzersizlerin ilk aylarda düzenli oluşu hamile bayanların sürecini kolaylaştırmaktadır. Ancak bebek sağlığı da göz önünde bulundurulmalı ve egzersizlere başlamadan önce
doktorlarına danışmalarında fayda olacaktır. Hamileliği her hamilelik gibi normal ve risksiz ise eğer doktorunuz zaten egzersizler size faydalı olacağı için ilk 3 aydan sonrası için izin verecektir. Gebelikte 3.aydan sonra bol yürüyüş, pilates, yoga, yüzme egzersizleri hafif tempolu uygun olacaktır. Anne adaylarını düzenli egzersizler doğum sürecinde kolaylık sağlayacaktır.

hamilelik-surecinde-sporun-yararlari

Hamilelik Sürecinde Sporun Yararları

Hamilelik de egzersiz neden yapılmalıdır?

Hamilelik sürecinde, pilates ve nefes egzersizleri hamile bayanların sırt ağrıları yaşamasını aza indirecektir.

  • Sağlıklı beslenir ve egzersizlerinizi sürdürdüğünüzde sağlıklı bir kilo alışınız olacaktır.
  • ve 6.aydan sonra genelde yaşanan uyku problemini azaltmış olacaksınız.
  •   Hamilelik sürecinde vücutta şişlik ve ödemler oluşur, yapacağınız spor egzersizler ve yürüyüşle bunu en aza indirirsiniz
  •   Normal doğum istiyorsanız yapacağınız düzenli egzersizlerin doğumu kolaylaştıracağından yine faydasını görürsünüz.
  • Hamilelik sürecini rahat geçirmek tamamen anneye bağlıdır. Hareketsiz ve sürekli bu süreci yatarak geçiren bir anne en önce yedikleri besinleri   hareketsizlikten dolayı gereksiz kilo depolayarak geçirmiş olacaktır.
hamilelik-surecinde-sporun-yararlari

Hamilelik Sürecinde Sporun Yararları

Hamilelik de gereksiz alınan fazla kilolar, doğum sürecini de zorlaştıracak ve anne adayının da motivasyonunu düşürecektir. Hafta içerisinde 2günde 1 yapılan düzenli egzersizlerin faydasını görebilirsiniz. Ancak arada bir yapmak da faydasını göremeyeceğiniz gibi zararlı da olabilir. Egzersizler hamilelere uygun hareketler içermelidir, sizi yoracak ve ağır gelecek egzersizler olmamalıdır. Nefes egzersizleri, pilates başlangıç seviyeleri sizlere uygun olacaktır. Hamilelik süresince yapılan egzersizler sizlerin ağrılarını azaltmak ve hareketsizliği kaldırmak amaçlı olacağını hatırlatırız. Kilo verdirmeyi sağlayan egzersizler değildir.

Ancak düzenli ve dengeli beslenme ile bu egzersizler kilo almanızı normal seviyede tutacaktır. Egzersiz süreniz 25 dakika ile 35 dakika arasında olmalıdır, uzun süreli egzersizler hamileler için uygun olmayacaktır. Aralıksız egzersizler yerine 10 dakika arayla nefes alarak dinlenmeniz devam etmeniz daha uygun olacaktır.

hamilelik-surecinde-sporun-yararlari

Hamilelik Sürecinde Sporun Yararları

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ