Hobi Çeşitleri Nelerdir?

Yapmak zorunda olmadığınız, uğraştığınız süre içinde size keyif veren, eğlendiren ve harcadığınız vaktin sonunda çoğunlukla bir şeyler ürettiğiniz her türlü aktiviteye genel olarak hobi denilmektedir. Bu makalede sizlere bazı hobilerden ve faydalarından söz etmek istiyoruz.

Hobi edinme konusuna en çok ilgi gösteren yaş kesimi, genellikle gençler ve emekli olmuş kişiler olmaktadır. Emekli olduktan sonra yoğun iş hayatı bir anda biten kişiler, bir süre sonra kendilerini boşlukta hissetmeye başlar ve bu yüzden uğraşacak bir şeyler arayıp bulur. Hobi edinmek kişilere istedikleri uğraşı yapmaları için özgürlük tanıdığından genellikle hobiyle uğraşanlar yaptıklarından büyük keyif alırlar. Emekli kişilerin uğraşları daha ziyade sakin ve sıkmayan etkinlikler olmaktadır.

Hobi uğraşlarının ana amacı kişiye hoşça vakit geçirtmek, el becerilerini geliştirirken eğlendirmektir. Yapılan uğraşı istedikleri zaman yerine getirebileceklerinden hobi sahipleri stresten uzaklaşıp keyif almaktadırlar. Zorunluluk olmaması kişilerin uğraşlarıyla daha çok ilgilenmesine ve severek yapmasına da yol açmaktadır.

El işleri, örgü işleri, dantel örnekleri yapmak, kendin yap projeleri ile uğraşmak, geri dönüşüm fikirleri ile ilgili çalışmak ev hanımlarının başlıca hobileri arasındadır. Hanımlar bu işlerle uğraşırken; bir yandan boş zamanlarını değerlendirir, bir yandan da bu yaptıkları el işlerini ticaret amacı ile de kullanarak kazanç elde ederler.

Boş vakitlerin değerlendirilmesi niyetiyle yola çıkan kişilere bakıldığında, hobi edinmemiş kişilerle aralarında belirgin bir farklılık göze çarpmaktadır. Hobisi olanlar daha yenilikçi ve keşfetmeye açık insanlardır. Hobisi olmayanların oyalandıkları tek şey ne yazık ki televizyon izlemektir. Hiç kimse el becerisi gerektiren bir hobi edinmek zorunda değil elbette. Kitap okumak, sinemaya, tiyatroya gitmek, müze gezmek bile güzel hobilerin başında gelmektedir.

Hobi edinmek gençlerin ve emeklilik çağındaki kişilerin genel tercihi olsa da aslında günümüzde işverenler, çalışanlarını hobi sahibi olan kişilerden seçmeyi tercih etmektedirler. Bunun nedeni hobisi olanların daha üretken, aktif, sakin ve yaratıcı kişiler olduğu araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Hobiler aynı zamanda kişilerin sosyalleşmesi açısından da oldukça faydalı uğraşların başında gelmektedir.

blank

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ